Brak produktów
- Autobiografia ostatniej z wielkich postaci polskiego himalaizmu, która nie wydała jeszcze książki;
- Wgląd za kulisy najważniejszych polskich wypraw w historii;
- Cenne studium ludzkiej psychiki w sytuacjach kryzysowych.
To nie jest biografia, jakich mnóstwo w księgarniach. To opowieść o miłości do gór, o pasji, o przyjaźniach, nie tylko górskich, i o doskonaleniu ciekawości świata.
Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych.
Legenga polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja.
Zaprosi Was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży.
Janusz Majer mimo, iż pozostaje nieco w cieniu największych sław polskiego himalaizmu, darzony jest gigantycznym szacunkiem. Jako uczestnik, kierownik lub organizator wziął udział w kilkunastu wyprawach na najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne szczyty świata. Dla niego w górach zawsze najważniejszy był człowiek, a wyniki sportowe czy własne ambicje znajdowały się na dalszym planie.
Książka „Janusz Majer. Góry w cieniu życia” da Wam wgląd za kulisy najważniejszych wypraw polskiego himalaizmu. Autor opowie, jak on i podobni mu śmiałkowie radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja, a o tym, czy uda się przeżyć pośród śniegu i lodu decydowały niuanse.
Opowie również o przyjaźniach, które zawiązywały się w trakcie wypraw, a pielęgnowane są w jego gościnnym domu w Górkach Wielkich, gdzie snute są nieustannie kolejne plany górskich podbojów.
Choć Janusz Majer zdobył tylko jeden ośmiotysięcznik, Broad Peak, był na tylu wyprawach, że z bliska widział zarówno sukcesy, jak i najtragiczniejsze zdarzenia z udziałem Polaków w najwyższych górach świata. Ta książka to kolejny dowód na to, że himalaiści z jego pokolenia mają o czym opowiadać i potrafią to robić. Polecam, warto po nią sięgnąć.
Jakub Radomski, Onet.pl/Przegląd Sportowy
Janusz Majer to człowiek, który współtworzył historię polskiego himalaizmu. Nigdy nie szukał rozgłosu, choć ma na swoim koncie imponujące osiągnięcia podróżnicze i wspinaczkowe w towarzystwie najwybitniejszych postaci ze świata gór wysokich. Teraz nareszcie dzieli się swoimi wspomnieniami z historycznych, przełomowych wypraw, akcji ratunkowych, ale też opowieściami o ludziach, których w górach spotkał. I robi to świetnie, bo jako dziennikarz i organizator licznych festiwali ma nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też dar opowiadania. Świetna książka o braterstwie liny i przyjaźni. O eksploracji i pasji, która czasem wymaga największych poświęceń. Polecam!
Martyna Wojciechowska
Biografia Janusza Majera wpisuje się w historię budowania złotej dekady polskiego alpinizmu. Jego życie to wzorzec drogi górskiej naszego pokolenia. To książka o wyprawach, o wspinaniu,zwiedzaniu świata i poznawaniu ludzi. Oprócz wspaniałych historii z Jego wypraw w różne pasma górskie spotkamy tu ludzi, którzy stanęli na Jego drodze a spotkał ich wielu. To opowieść o ludziach, o naszej społeczności górskiej dla której był guru towarzyskim ale tez inspiratorem realizacji wspaniałych wyzwań górskich. Był świadkiem wielu polskich sukcesów, wielu tragedii i traumatycznych chwil, nie mógł tego pominąć na stronach tej książki bo wybraliśmy ścieżkę… góry.
Krzysztof Wielicki
Janusz Majer to osoba, która potrafi jak nikt zarazić człowieka pasją do gór, lecz przede wszystkim – dobry kolega. Przed wyprawami zawsze dzwonię do niego i proszę o rady. Znajomość historii i topografii gór jest w jego przypadku niespotykana.
Andrzej Bargiel
Janusz Majer
(ur. 25 września 1949 roku w Siemianowicach Śląskich) to polski taternik, alpinista i podróżnik. Wspinać zaczął się w 1964 roku w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W kolejnych latach odwiedzał także Alpy (m.in. Mont Blanc) i Kaukaz (Elbrus). Wspinał się również w Andach, Yosemite, na Alasce i Antarktydzie. Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum. Piastował stanowisko prezesa Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, pełnił też funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu i szefa Polskiego Himalaizmu Zimowego. Od kilku lat zajmuje się historią działalności alpinistycznej w Karakorum. Służy również radą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom wspinaczy.
Dariusz Jaroń
(ur. 11 stycznia 1985 roku w Krakowie) jest dziennikarzem, tłumaczem języka angielskiego i reportażystą. Z mediami związany od kilkunastu lat, m.in. Gazetą Wyborczą, Interią i Taternikiem. Jego artykuły były kilkakrotnie wyróżniane przez jury Nagrody Dziennikarzy Małopolski i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor książek: Polscy himalaiści oraz Skoczkowie. Przerwany lot.
Tytuł polskiego wydania: | Janusz Majer. Góry w cieniu życia |
Tytuł oryginału: | Janusz Majer. Góry w cieniu życia |
Autor książki: | Dariusz Jaroń, Janusz Majer |
ISBN: | 9788381296045 |
Format: | 150 x 215 mm |
Data wydania: | 30 września 2020 |
Liczba stron: | 400 |
Okładka | Miękka |
Produkt: | Książka papierowa |