Brak produktów
- Kontynuacja cieszącej się dużym zainteresowaniem serii Remanent. Tym razem autor skupił się na meczach piłkarskiej reprezentacji Polski i występach rodzimych klubów w europejskich pucharach;
- to nie jest kolejna sztampowa książka o futbolu, tylko podróż w głąb emocji z samego serca pola karnego;
- książka dla każdego, kto kocha futbol i ceni starą, dobrą szkołę polskiego dziennikarstwa sportowego.
Mecz piłkarski to nie tylko walka o punkty i poprawianie rekordów strzeleckich. To rywalizacja z elementami poezji, o czym przekonuje nas Jerzy Chromik w piątym już tomie Remanentu.
Jego najnowsza książka to zbiór opowieści i reportaży ze spotkań reprezentacji Polski w eliminacjach ME i MŚ oraz naszych drużyn ligowych w europejskich pucharach. Autor zabiera czytelników na boiska, by przypomnieć im futbolowe zmagania z lat 80. oraz 90., mecze, które widział z bliska, bo... zza bramki. To właśnie stamtąd dziennikarz z akredytacją fotoreportera obserwował dryblingi, gole, robinsonady oraz faule w polu karnym. Właśnie dlatego mógł dostrzec coś, czego nie widziało wielu kolegów po fachu z lóż prasowych. Miał jak na tacy emocje piłkarzy, ich reakcje po zwycięstwach i porażkach.
Remanent 5. Mecz to jest poezja zawiera reportaże, wywiady, a także minicykl Od strony boiska, czyli monologi wybranych zawodników opisujących subiektywnie wydarzenia boiskowe. Te zapisy meczów dają zaskakujące odpowiedzi na pytania dotyczące reprezentacji Polski i drużyn eksportowych, m.in. Legii Warszawa, Lecha Poznań czy Widzewa Łódź. W jakich adidasach grał Dariusz Dziekanowski przeciwko Interowi na Stadio Giuseppe Meazza? W którym meczu Damian Łukasik „schował” do kieszeni Gary’ego Linekera? Dlaczego rozruch polskich kadrowiczów w Belfaście obserwował helikopter służb specjalnych? A wiecie, ilu piłkarzy w meczu kontrolnym z Koreą Północną sprawdził selekcjoner Wojciech Łazarek? I komu Maciej Szczęsny oddał koszulkę Tima Flowersa?
Dziś, gdy ten zawód został tak mocno zdewaluowany, nestor kolejny raz udowadnia, że o piłce nożnej można było pisać ładnie, czasami z ironią, wykorzystując także literackie porównania. To jest kwintesencja dziennikarstwa sportowego i potwierdzenie klasy autora piątego już tomu Remanentu.
Strzelenie pięciu goli w jednym meczu to niebywały wyczyn. Tej sztuki dokonali m.in. Gerd Müller, Marco van Basten, Daniel Fonseca, Fabrizio Ravanelli, Oleg Salenko, Aritz Aduriz, Lionel Messi, Luiz Adriano, Cristiano Ronaldo i Erling Haaland. „Repoker” na boisku to powód do dumy, podobnie jak napisanie pięciu książek o tematyce piłkarskiej. Takim osiągnięciem może się pochwalić Jerzy Chromik, autor serii Remanent.
Jego piąty tom Remanentu to książka o „chudych latach” w polskim futbolu. Biało-Czerwoni po występach na mundialu w Meksyku w 1986 roku nie zdołali awansować ani na kolejne mistrzostwa świata, ani na Euro. Najważniejsze mecze przegrywali, najczęściej z Anglikami z bramkostrzelnym Garym Linekerem w składzie. W europejskich pucharach polskie drużyny eksportowe, m.in. Legia Warszawa, Lech Poznań, Widzew Łódź, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin i GKS Katowice, też nie spisywały się najlepiej, choć niektóre z nich dostarczyły polskim kibicom niezapomnianych emocji, jak np. Kolejorz w starciu z Barceloną Johana Cruyffa czy legioniści w dwumeczu Pucharu UEFA z Interem.
W książce Remanent 5. Mecz to jest poezja znajdziemy wszystkich najważniejszych piłkarzy i trenerów, którzy w latach 80. i 90. odcisnęli piętno na polskim futbolu. Wśród nich są m.in. Zbigniew Boniek, Dariusz Dziekanowski, Jan Urban, Maciej Szczęsny, Jarosław Araszkiewicz, Wojciech Łazarek i Henryk Apostel.
Jaki polski piłkarz był anonimowy dla Franco Baresiego, Antonio Cabriniego i Giuseppe Bergomiego? Czym oberwał w głowę Maciej Szczęsny podczas meczu wyjazdowego Legii z Widzewem? Dlaczego działacze reprezentacji Grecji po przylocie na Okęcie obrazili się na przedstawicieli PZPN-u? Ile pieniędzy wydał Castillo Oses, by ściągnąć piłkarską reprezentację Polski na tournée do Ameryki Środkowej? I za co Jacek Ziober otrzymał oklaski od radzieckiej publiczności na stadionie w Moskwie?
Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania znajdują się w najnowszej części Remanentu. Jego twórca obserwował z bliska piękne gole Ryszarda Tarasiewicza czy Dariusza Wdowczyka, efektowne parady bramkarskie Jarosława Baki, a także wpadki obrońców, które wywoływały u niego skojarzenia literackie.
Remanent 5 to książka łącząca piłkę nożną z poezją.
Pisarstwo Jerzego Chromika jest jak suto zastawiony szwedzki stół. Na przystawkę portrety piłkarzy i opisy meczów. Pierwsze danie to wywiady. Chromik potrafi przeprowadzać wywiady bez stawiania pytań, wsłuchuje się w słowa odbiorcy jak Hanna Krall. Danie drugie stanowi korespondencja.
Korespondencja, zwłaszcza ta z Europy z lat 80., przypomina pisarstwo Ryszarda Kapuścińskiego. Jednocześnie z nutką sentymentu odkurza mecze polskich drużyn w europejskich pucharach, w których rodzimy piłkarz potrafił prosto kopnąć piłkę i wymienić więcej niż trzy podania.
Deser u Chromika musi być wytrawny, jak na mistrza mowy polskiej przystało: ironia, symbol, alegoria, intertekstualna wstawka, tu odwołanie do piosenki, tam do filmu, a jeszcze gdzie indziej do klasyki literatury. Książka nie tylko dla kibiców.
Łukasz Trojanowski
Najpierw, z przyjemnością, czytałem artykuły Chromika w „Sportowcu”. Potem, także z przyjemnością, współpracowałem z Chromikiem w „Przeglądzie Sportowym”. Dziś zachęcam do lektury „remanentowych” tekstów Jurka. I też robię to z niekłamaną przyjemnością.
PS. Nigdy nie biegałem z Jerzym Chromikiem.
Rafał Nahorny
Otworzyć książki Jerzego Chromika to jak usiąść z Nim do wspólnego oglądania meczu. I to z najlepszym komentarzem. To podróż przez piękno języka polskiego i meandry dobrego, czyli rzetelnego dziennikarstwa.
Michał Zawacki
„Lubię wracać tam, gdzie byłem” – śpiewał Zbigniew Wodecki, a ja z lubością wracam do tego, co napisał przed laty Jerzy Chromik i czym się od pewnego czasu z nami dzieli. To nie tylko sentymentalny powrót do lat mojej młodości, kiedy to odmierzałem czas kolejnymi wydaniami tygodnika „Sportowiec”. To także, a może przede wszystkim, wciągająca lektura, bo w czasach pełnych dziennikarskiej bezbarwności kolory, jakimi oznaczone są kolejne tomy Remanentu, stały się potwierdzeniem kunsztu autora.
Jacek Dąbrowski
W czasach, w których w dziennikarstwie sportowym coraz mniejszą wagę przykłada się do języka polskiego, tego, kto jak pisze i jak mówi, Jerzy Chromik jest jak postać grana przez sir Anthony’ego Hopkinsa w filmie Maska Zorro. Jak don Diego de la Vega, emerytowany Zorro, wciąż zachwyca łatwością władania szpadą pięknej polszczyzny i pielęgnuje legendę najwspanialszych słownych szermierzy, do których bezsprzecznie się zalicza. Zachwyca nie tylko czytelników uciśnionych coraz większą degradacją języka, ale jest także inspiracją dla każdego adepta, który chce pójść w jego ślady. Na przekór czasom.
Szymon Ratajczak
Remanent Jerzego Chromika, którego piąty tom trzymacie Państwo w ręku, jest odświeżającym pamięć powrotem do ludzi, zdarzeń, meczów z dalszej i bliższej przeszłości. Jest też kolejnym potwierdzeniem wyjątkowego talentu Jurka. A ponowne przeczytanie w części pierwszej słynnego wywiadu z „Dziekanem” zmusza mnie do przyznania się, jak zazdrościłem mu wtedy tej rozmowy. Że też nie ja to zrobiłem...
Z Jurkiem spotkałem się po latach w TVP Sport. I tam, w innej już dziennikarskiej rzeczywistości, szybko stał się jednym z filarów redakcji.
Zygmunt Lenkiewicz
Publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to Spowiedź napastnika z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu Piłkarski poker Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Remanent 5. Mecz to jest poezja |
Tytuł oryginału: | SQN Originals: Remanent 5. Mecz to jest poezja |
Autor książki: | Jerzy Chromik |
ISBN: | 9788383308838 |
Data wydania: | 20 listopada 2024 |
Format: | 150 x 215 mm |
Liczba stron: | 592 |
Okładka | Twarda |
Produkt: | Książka papierowa |