Brak produktów
- książka skierowana do fanów angielskiego futbolu, grup kibicowskich, techników kryminalistyki, socjologów badających subkultury i ludzi wykonujących zawód policjanta;
- Ja, kibic odsłania kulisy pracy funkcjonariuszy w londyńskiej policji metropolitalnej;
- lektura nawiązująca tematyką do takich tytułów jak: 1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie, Fanatycy. Futbol na śmierć i życie czy Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu.
„Ryzyko, nietypowe godziny służby, niesłychana potrzeba dodatkowej dawki adrenaliny, obawy, bezsenne noce, stres oraz egoizm niezbędny do wykonywania tej pracy”. Realia bycia stróżem prawa, który stał się chuliganem Millwall.
W 1995 roku film pod tytułem I.D., którego bohaterem jest młody policjant działający „pod przykrywką” w kręgu piłkarskich chuliganów, zaszokował widzów i osiągnął kultowy status. Był to mocny, brutalny obraz, który dawał niepokojący wgląd w ciemną i często krwawą stronę piłki nożnej w wydaniu angielskim. Trudno było uwierzyć, że ukazana w nim przemoc i wszystkie te sytuacje faktycznie mogły wydarzyć się w prawdziwym świecie, że nie jest to wymysł reżysera…
Prawie 20 lat później James Bannon, czyli człowiek, którego losy zainspirowały powstanie filmu, ujawnił, że scenariusz w dużej mierze opowiada o prawdziwych wydarzeniach. Londyńczyk okazał się tajnym policjantem, który podjął się infiltracji gangu kibicowskiego The Bushwackers, jednej z budzących największy postrach na Wyspach Brytyjskich grup chuligańskich.
Książka Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC to jeszcze szczersza i prawdziwsza opowieść Bannona na temat tego, co przeżył w kibicowskim podziemiu, gdzie pozbawiona hamulców przemoc jest pierwszym przykazaniem i dominuje nad wszystkim innym. To drastyczny zbiorowy portret środowiska tworzonego przez najtwardszych bandytów z najsłynniejszych gangów piłkarskich, którzy przed nikim się nie cofają, a także dokładna relacja z tajnych – i często w swej nieudolności niemal komicznych – operacji policyjnych, które miały powstrzymać rozróby na stadionach i wokół nich. Ja, kibic to niepokojąca i wciągająca lektura, która udowadnia, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji.
Chuligani Millwall nie boją się nikogo i niczego. Żyją zgodnie z zasadą: „Nikt nas nie lubi, mamy to gdzieś”. Poznajcie historię Jima z Wandsworth, który przez dwa lata należał do tej grupy.
Książka Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall została oparta na faktach i stanowi zapis wspomnień człowieka, który wraz z kolegami z policji metropolitalnej przeniknął do struktur kibolskiej grupy The Bushwackers, która w latach 80. siała największy postrach w Anglii. Jego praca przypominała jazdę „kolejką górską w wesołym miasteczku”.
Kim był „Tłusty Tony”? W jaki sposób posterunkowy Bannon przekonał do siebie chuliganów Millwall? Skąd wywodzi się konflikt na linii West Ham United – Millwall? Z jakim klubem był związany Oddział Srebrzystego Dorsza?
Niniejsza książka to trzymająca w napięciu do samego końca opowieść o pracy w wyspecjalizowanej jednostce, która przeprowadziła tajną operację w celu aresztowania i doprowadzenia do skazania największych chuliganów stadionowych. Nie brakuje w niej dramatycznych chwil, sytuacji zabarwionych typowym angielskim humorem, zakropionych alkoholem i nieustającymi burdami.
Angielski futbol i środowisko chuliganów Millwall wcale nie są tak ponure i deszczowe, jak nam się wydaje.
„Nikt nas nie lubi, mamy to gdzieś” – śpiewają o sobie kibice Millwall. Nikt ich nie lubi i wszyscy się boją. Dobrze, że dwóch policjantów się nie bało i weszło w struktury tej grupy, bo teraz możemy podejść do niej tak blisko, jak nigdy dotąd. Ostrzegam: gdy zaczniesz czytać, już się nie oderwiesz.
Jarosław Koliński, Przegląd Sportowy Onet
Jedziesz na wyjazd, bo kochasz swoją drużynę. Nie jesteś w tym osamotniony. Otaczają cię osoby z podobną zajawką. Niektórych uważasz za swoich przyjaciół. A jednak musisz być czujny. W twojej grupie może znajdować się intruz, którego zadaniem jest narobić tobie i twoim kolegom kłopotów.
Maciej Muszyński, Stadionowi Oprawcy
Kibice Millwall zwykli śpiewać: „Nikt nas nie lubi, mamy to gdzieś”. Ta książka jest równie przerażającą, co pasjonującą opowieścią o latach świetności pseudofanów, których sensem życia było picie piwa w Catford, zdzieranie gardła na stadionie Den oraz obijanie twarzy każdego, kto miał czelność kibicować innej drużynie. Pozycja obowiązkowa dla fanów piłki na Wyspach.
Damian Święcicki, Nieobiektywny kibic
Świat chuliganów piłkarskich jest przerażający, ale jednocześnie fascynujący. James Bannon zaprasza nas do świata, do którego zwykle nie mamy wstępu. Sam wchodzi do niego jako przedstawiciel najbardziej znienawidzonej przez kibiców grupy – policjantów. Ta historia to nie tylko opowieść o chuliganach, ale i o nieustannej walce, by pozostać w konspiracji.
Krzysztof Bielecki, Angielskie Espresso
Lata 80. Wielka Brytania. Londyn. Kolebka futbolu i brytyjskiej sceny kibicowskiej. Wyjazdy na mecze, kult piłki, barów, piwa. James Bannon zakłada maskę, by przedostać się do świata chuliganów, co ma pomóc mu w rozpracowaniu grupy kibicowskiej. Największy problem pojawia się jednak w momencie, gdy ten świat zaczyna mu się podobać… Ta książka to wizytówka futbolu na Wyspach lat 80.
Mateusz Janicki, TJMMNW
Urodzony w 1965 roku w Lambeth. Zanim został aktorem, pisarzem i założycielem komercyjnej linii lotniczej, był funkcjonariuszem policji metropolitalnej w Londynie, który przeniknął do gangu chuliganów piłkarskich związanych z Millwall. Jego doświadczenia zaowocowały powstaniem m.in. filmu I.D. oraz książki Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall opowiadającej o pracy tajnego funkcjonariusza.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC |
Tytuł oryginału: | Running with the Firm: My Double Life as an Undercover Hooligan |
Autor książki: | James Bannon |
ISBN: | 9788382107487 |
Tłumaczenie: | Piotr Borman |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 10 lipca 2024 |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 432 |
Produkt: | Książka papierowa |