Brak produktów
- wznowienie kultowej piłkarskiej książki, która zdobyła nagrodę William Hill Sports Book of the Year;
- lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Arsenalu i Premier League, lecz także dla miłośników dobrej, niekoniecznie piłkarskiej literatury;
- bestseller, na podstawie którego powstały dwa filmy: Miłość kibica w 1997 roku z Colinem Firthem w roli głównej i Miłosna zagrywka w 2005 roku z udziałem Drew Barrymore.
Futbolowa gorączka Nicka Hornby’ego to legendarna już pozycja piłkarska, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zdobyła wiele nagród.
„Zakochałem się w piłce nożnej tak, jak później zakochiwałem się w kobietach: nagle, niewytłumaczalnie, bezkrytycznie, nie myśląc o bólu ani kłopotach, jakie będą temu towarzyszyły”.
Dla wielu ludzi piłka nożna to po prostu rozrywka, inni traktują futbol jak rytuał, ale są i tacy, dla których piłkarskie wzloty i upadki są elementem codzienności. W przypadku Nicka Hornby’ego piłkarska pasja była jedną z niewielu stałych w życiu, a jego istotne elementy – dorastanie, wyprowadzka z rodzinnego domu oraz związki, zarówno z rodziną, jak i kobietami – rzadko wydawały mu się tak proste i nieskomplikowane jak miłość do ukochanego klubu.
Tryskająca dowcipem i szczerością Futbolowa gorączka, laureatka nagrody William Hill Sports Book of the Year, w doskonały sposób obrazuje, co naprawdę znaczy być fanem piłki nożnej, a tym samym – co znaczy być mężczyzną. Należy do najlepszych pozycji poświęconych piłce nożnej ostatniego ćwierćwiecza. Ale tak naprawdę dzieła Hornby’ego nie sposób zaliczyć do konkretnej kategorii – właśnie dlatego może spodobać się wszystkim.
Piłka nożna to nie tylko wielkie stadiony z idealnie przystrzyżonymi i wypielęgnowanymi murawami, lecz także stukot korków w szatni drużyny amatorów i zajadanie się chipsami w drodze do domu, co – jak przekonuje Nick Hornby – „raczej nie pokrywa się z sugestiami zdrowotnymi Jane Fondy”. To walka o pilota z bliskimi i przede wszystkim gra, która jest jednocześnie rozkoszą dla oczu każdego prawdziwego kibica i niezrozumiałą pasją dla jego otoczenia.
Futbolowa gorączka to historia życia zagorzałego kibica Arsenalu, który z nostalgią i dystansem wspomina swoje związki z kobietami, przygody w północnym Londynie i tłumaczy, dlaczego jest na dobre i na złe z Kanonierami. Solidna porcja sarkazmu i humoru w brytyjskim wydaniu.
Dlaczego system dystrybucji biletów na mecze finałowe rozgrywek pucharowych w Anglii to farsa? W jakich okolicznościach zrodził się przesąd kibiców Cambridge United dotyczący cukrowej myszy od Jacka Reynoldsa? Co wydarzyło się na Anfield Road pod koniec maja 1989 roku? Jaki morał płynie z historii Gusa Caesara i na czym polegała wyjątkowość stadionu Highbury? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie, sięgając po dzieło stworzone przez angielskiego mistrza pióra, który mierzył się z podobnymi problemami co fani Arsenalu za kadencji Arsène’a Wengera czy obecnie Mikela Artety.
Nieprzewidywalna, pełna anegdot i błyskotliwych przemyśleń publikacja, podczas czytania której będą się dobrze bawić zarówno piłkarscy sympatycy, jak i krytycy literaccy.
Nick Hornby wziął cały bagaż emocji – od dzikiej radości po rozpacz – i ubrał je w słowa, przepięknie, lecz niezwykle prosto. My zaś, futbolowe świry, nie musieliśmy już szukać z detektywistycznym zacięciem piłkarskich śladów w innych książkach. Dostaliśmy lekturę o sobie, o swoich rozterkach. Nikt nigdy tak pięknie nie opisał uczucia, jakim od dziecka darzę piłkę nożną.
Przemysław Rudzki, Kanał Zero/Canal+ Sport
My wszyscy z niego: i piszący o futbolu, i jego fani. Nikt nie opisał okrucieństw naszego losu z równie bezlitosną precyzją i z równie oswabadzającym humorem. Nikt nie pokazał tak dobitnie, że na futbol nie ma terapii. Jedna z najważniejszych książek mojego życia, nawet jeśli mam pecha kibicować zupełnie innej drużynie.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
Legendarna książka. Literatura piękna – Hornby posługuje się językiem wcześniej zarezerwowanym tylko dla piszących o „poważniejszych” sprawach niż futbol. Jedna z pierwszych pozycji niby-piłkarskich, ale tak naprawdę o życiu.
Piotr Żelazny, założyciel i współwydawca „Kopalni – sztuki futbolu”
Czy problemy w dzieciństwie mogą doprowadzić do… obsesji na punkcie klubu piłkarskiego? Autor udowadnia, że futbol to naprawdę coś więcej niż kwestia życia i śmierci. Może być zarówno terapią, ucieczką od problemów, jak i przekleństwem, które rozwala życie. Niezwykła historia zwykłego kibica? A może historia wielu z nas? Czyta się jednym tchem.
Paula Duda, Polski Związek Piłki Nożnej
Są książki, które przeczytać trzeba, nie wypadać ich nie znać. Tak jest z Futbolową gorączką. A po lekturze robi się człowiekowi lżej, że w swojej futbolowej obsesji nie jest sam i nie jest dziwakiem.
Joanna Wiśniowska, „Gazeta Wyborcza” i „Wysokie Obcasy”
Nikt tak pięknie nie mówi o miłości… do futbolu jak Nick Hornby. Dzięki niemu zrozumiałam, że nie jestem w tym szaleństwie sama. Futbolowa gorączka to słodko-gorzka opowieść pokazująca kibicowanie takim, jakim jest.
Zuzanna Walczak, groundhopperka
Urodził się w Redhill, w hrabstwie Surrey w Anglii w 1957 roku. Ukończył Uniwersytet Cambridge i uczył języka angielskiego zagranicznych studentów. Futbolowa gorączka, jego pamiętnik z życia poświęconego Arsenalowi, została opublikowana w 1992 roku. Książka zdobyła nagrodę William Hill Sports Book of the Year i została zaadaptowana zarówno jako sztuka teatralna, jak i film. Autor znany jest również z bestsellerów, takich jak m.in. Wierność w stereo (1995) i Był sobie chłopiec (1998). W 2012 roku Hornby został doceniony za wybitny wkład w pisanie o sporcie podczas British Sports Book Awards.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Futbolowa gorączka |
Tytuł oryginału: | Fever Pitch |
Autor książki: | Nick Hornby |
ISBN: | 9788382104905 |
Tłumaczenie: | Małgorzata Hesko-Kołodzińska |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 12 czerwca 2024 |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 368 |
Produkt: | Książka papierowa |