Brak produktów
- Fascynująca opowieść o tym, jak futbol stał się częścią codziennego życia wielu narodów;
- Autor scharakteryzował różnice polityczno-sportowe między Europą, obiema Amerykami, Afryką i Azją;
- Pierwsza książka Simona Kupera, która pozwoliła mu wypłynąć na szerokie wody dziennikarstwa sportowego.
Na całym świecie piłka nożna jest potężną siłą wpływającą na życie miliardów ludzi. Skupiają się w niej jak w soczewce kultura, tożsamości narodowe, poglądy polityczne. Futbol to medium, poprzez które wyrażane są nadzieje i lęki świata, pasje i nienawiść.
Simon Kuper odwiedził 22 kraje, od Republiki Południowej Afryki po Włochy, od Rosji po Stany Zjednoczone, aby zbadać, w jaki sposób piłka nożna je ukształtowała. Jednocześnie próbował dowiedzieć się, co kryje się za charakterystycznym stylem gry każdego narodu, od beztroskiego wyrażania siebie przez Brazylijczyków po niespokojną kalkulację Włochów. Podczas podróży spotkał niezwykłą grupę piłkarzy, polityków, dowódców i fanów, wśród których znaleźli się m.in. mieszkaniec Berlina prześladowany przez Stasi za sympatyzowanie z Herthą BSC, argentyński generał z własnym spojrzeniem na piłkarską taktykę i członkowie ultrasów Dinama Zagrzeb, uczestnicy wojny w Jugosławii.
Autor nie bał się zmierzyć z trudnymi tematami i poprzez futbol objaśnił świat: polityczne, religijne i kulturowe tło piłki nożnej, które często jest dużo ważniejsze i ciekawsze od tego, co dzieje się na murawie.
Bardzo szerokie, wręcz panoramiczne ujęcie kultury otaczającej piłkę nożną. Kuper pokazuje, że 22 facetów i jedna piłka potrafią stać się potężnym nośnikiem ideologii, religii, miłości. (…) Monumentalne osiągnięcie.
− „Ikon”
Michel Platini powiedział kiedyś w wywiadzie dla L'Equipe: "Zespół piłkarski uosabia sposób bycia, kulturę". Właśnie z tego powodu Simon Kuper wyruszył w podróż dookoła świata, aby ustalić, jakie przełożenie na futbol ma sytuacja panująca w danym kraju. Jego frapująca wyprawa objęła Europę, Amerykę Południową i Północną, Afrykę oraz Azję. Po setkach rozmów z trenerami, politykami, piłkarzami, dziennikarzami i kibicami, Holender stworzył debiutancką książkę, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Jego dzieło zostało uhonorowane Nagrodą Książki Roku 1994 im. Williama Hilla, a potem stało się międzynarodowym bestsellerem.
Jaki klub piłkarski zajmował się eksportem paliwa jądrowego i złota? Dlaczego Garrincha i Pelé byli największymi idolami Brazylijczyków? Kiedy i gdzie miała miejsce największa katastrofa w historii futbolu? Czym różni się zawodnik brytyjski od kontynentalnego? Kim był Ted Troost, z którego usług korzystali Ruud Gullit i Marco van Basten? Na co narzekał Luther Blissett podczas gry dla Milanu i z jakiego powodu Ibrahim Babadinga nosił przydomek "Maradona"?
Autor w publikacji pt. Football Against The Enemy. Piłką we wroga wytłumaczył potęgę oddziaływania futbolu na politykę, kulturę i funkcje społeczno-gospodarcze pod różnymi szerokościami geograficznymi. Pokazał jak zmieniał się świat w latach 90. poprzez piłkę nożną.
Jeśli ktoś lubi poruszać się na styku futbolu i polityki, to ma przed sobą lekturę obowiązkową, klasykę gatunku.
Michał Kołodziejczyk, dyrektor CANAL+ Sport
Objechał cały świat. Oglądał mecze, spotykał piłkarzy, trenerów i działaczy, ale rozmawiał też z politykami i generałami. Pokazał, że futbol nie jest tylko rozrywką – że przyczynia się do wszczynania wojen i rewolucji, że przyciąga dyktatorów i bandytów. Nasze czasy przeglądają się w lustrze tego sportu jeszcze bardziej niż 30 lat temu, kiedy klasyczna już książka Simona Kupera pojawiła się na rynku po raz pierwszy.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
Znakomita, kultowa już książka Simona Kupera pozwala lepiej zrozumieć wpływ futbolu na przemiany polityczno-ekonomiczne i kulturowe, jakie zaszły na świecie w ostatniej dekadzie XX wieku. Jego Football Againts The Enemy to świetnie napisana książka, zarówno dla pasjonatów futbolu, jak i historyków.
Marek Wawrzynowski, Przegląd Sportowy ONET
Niniejsza książka to dobra propozycja dla piłkarskich koneserów, miłośników podróży oraz absolwentów politologii i stosunków międzynarodowych. Simon Kuper z ciekawością globtrotera i zacięciem badawczym opisał, jaki wpływ na politykę miał futbol w różnych zakątkach świata. Niebywałe, że to monumentalne dzieło powstało przy tak niewielkim budżecie.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
(ur. 15 października 1969 w Kampali w Ugandzie)
Jeden z najsłynniejszych pisarzy i dziennikarzy piłkarskich. Jego artykuły pojawiają się w gazetach i czasopismach na całym świecie. Regularnie pisze o sporcie dla „Financial Times”. Za książkę Football Against the Enemy otrzymał w 1994 roku prestiżową nagrodę William Hill Sports Book of the Year. Autor pozycji Futbol w cieniu Holokaustu (Wydawnictwo Wiatr od Morza, 2013), w której opisuje wojenne i powojenne dzieje europejskich klubów piłkarskich i reprezentacji narodowych. Współautor Futbonomii (Wydawnictwo SQN, 2017) i twórca pozycji pt. Barça. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną (SQN, 2022). Wraz ze Stefanem Szymańskim i Benem Lyttletonem prowadzi agencję Soccernomics.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Football Against The Enemy. Piłką we wroga |
Tytuł oryginału: | Football Against The Enemy |
Autor książki: | Simon Kuper |
ISBN: | 9788382107616 |
Tłumaczenie: | Bartosz Sałbut |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 21 czerwca 2023 |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 448 |
Produkt: | Książka papierowa |