Brak produktów
- kompletna biografia jednego z najwybitniejszych trenerów w dziejach polskiego futbolu;
- książka naszpikowana anegdotami z szatni drużyny narodowej, która jako druga, a zarazem ostatnia zdobyła trzecie miejsce na MŚ;
- lektura dla koneserów futbolu i publikacja pobudzająca do myślenia, zwłaszcza młodych trenerów, którzy nadal szukają inspiracji, by wypracować własną myśl szkoleniową.
Mark Twain napisał kiedyś: „Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś, oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co”. Antoni Piechniczek urodził się 3 maja 1942 roku w Chorzowie i już w wieku sześciu lat wiedział, co chce robić w życiu. Duża w tym zasługa jego śp. babci Jadwigi, która zabrała wnuka na pierwszy mecz – Ruchu z Polonią Warszawa. Od tamtego momentu „Antek” nie potrafił przestać myśleć o futbolu i związał się z nim niemal na całe życie.
Jako młokos śledził losy Alfredo Di Stéfano, José Andrade oraz Gerarda Cieślika, a następnie sam z powodzeniem zaczął zawodowo grać w piłkę, zdobywając tytuł mistrzowski z Niebieskimi i Puchar Polski z legionistami. Po zawieszeniu butów na kołku błyskawicznie zajął się trenerką. Wyrobił sobie markę jako szkoleniowiec Odry Opole, a później odniósł spektakularny sukces z reprezentacją Polski. Niespodziewanie wywalczył z Orłami brązowy medal na mundialu w Hiszpanii, powtarzając osiągnięcie legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego z 1974 roku, dzięki czemu na trwałe zapisał się w historii polskiego futbolu.
Który mecz był jego najważniejszym w roli selekcjonera reprezentacji Polski? Jaką propozycję złożył mu prezydent RP Aleksander Kwaśniewski po meczu z Anglią na Wembley w 1996 roku? Co usłyszał od jednego z wpływowych działaczy podczas pracy w Zatoce Perskiej? Jaki samochód kupił sobie za pieniądze zarobione w trakcie gry w barwach Châteauroux i czego do dziś nie może zapomnieć Pawłowi Wojtali?
Syn ziemi śląskiej, patriota i erudyta, który wszedł do panteonu wielkich polskich trenerów, zyskując u rodzimych i zagranicznych kibiców dozgonny szacunek. W tej znakomitej reporterskiej książce – dzięki jego wspomnieniom, a także wypowiedziom dziesiątek rozmówców – poznajemy prawdziwy obraz człowieka, którego popularność w Polsce sięgnęła zenitu latem 1982 roku.
Kiedy obejmował seniorską kadrę Biało-Czerwonych, miał zaledwie 38 lat i mało kto spodziewał się wtedy, że zostanie jednym z najważniejszych selekcjonerów w historii polskiego futbolu. Wówczas reprezentacja znajdowała się w trudnym położeniu, zwłaszcza po incydencie na Okęciu za kadencji Ryszarda Kuleszy. Nie pomagała też sytuacja społeczno-gospodarcza w kraju nad Wisłą, po wprowadzeniu przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Osiągnięcie sukcesu w takich warunkach graniczyło z cudem, a jednak Antoniemu Piechniczkowi się to udało. Nowy szkoleniowiec wprowadził do drużyny narodowej ład oraz porządek i w pełni wykorzystał talenty, które posiadał, dzięki czemu Polska zajęła trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku.
Antoni Piechniczek zaprzeczył tezie mówiącej, że nie każdy świetny piłkarz może być dobrym trenerem. Były futbolista m.in. Legii, Ruchu i LB Châteauroux nie tylko powtórzył sukces uzyskany przez Orły legendarnego Kazimierza Górskiego w 1974 roku, ale jako jedyny selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski awansował z nią do dwóch mundiali. Co prawda w 1986 roku w Meksyku jego zawodnicy furory nie zrobili, lecz w tym miejscu warto zaznaczyć, że na kolejny turniej rangi mistrzowskiej z udziałem Polaków kibice musieli czekać aż 16 lat! To wszystko pokazuje, jak niespodziewanego i jednocześnie niebywałego wyczynu dokonał ze swoimi podopiecznymi „Antoś”.
Jego pełne osiągnięć życie zarówno na polu zawodowym, jak i rodzinnym postanowili opisać w książce pt. Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia Beata Widłok-Żurek i Paweł Czado. Ten doświadczony dziennikarski duet dotarł do wielu nieznanych dotąd faktów dotyczących chłopaka z Chorzowa, który od dziecka wiedział, że chce się zajmować piłką nożną.
Który mecz na ławce trenerskiej reprezentacji Polski był dla niego najważniejszy? Jak to się stało, że jego kadra znalazła się w hotelu Residencia Gispert, który nie miał klimatyzacji? Dlaczego na mundial w Hiszpanii powołał Andrzeja Pałasza zamiast Mirosława Okońskiego? Kiedy przysiągł sobie, że wybuduje dla rodziny dom w Wiśle? Za co do dziś jest mu wdzięczny Eugeniusz Lerch i o czym rozmawiał z Hubertem Jerzym Wagnerem w samolocie, który leciał na igrzyska olimpijskie do Seulu?
Poznajcie fascynującą historię trenera, który w arcytrudnych warunkach podniósł rangę polskiej piłki na świecie i człowieka, który nigdy nie bał się podejmować odważnych decyzji, a o futbolu opowiadał tak, że śp. Walery Łobanowski mówił: „To było na miarę XXI wieku”.
Nie jestem dobrym recenzentem tej książki, bo należę do Kościoła wyznawców Piechniczka. Ale mogę powiedzieć, że to jeden z najlepszych selekcjonerów w historii. Mimo że poznałem go, gdy był młody, znakomicie potrafił wykorzystać nasz potencjał. Treningi i praca z nim były wielką przyjemnością. Chyba za wcześnie zakończył trenerską przygodę, bo wiele mógł jeszcze dać polskiemu futbolowi. Był szkoleniowcem, który wiedział, czym jest piłka nożna, znał ją i umiał przekazywać tę wiedzę innym. Szkoda, że dziś nie mamy kilku takich Piechniczków, zwłaszcza w futbolu klubowym. Pozwoliłoby nam to wskoczyć na wyższy poziom. Każdy kibic powinien przeczytać tę książkę.
Zbigniew Boniek
Jedyny selekcjoner, który dwukrotnie poprowadził Biało-Czerwonych w finałach mistrzostw świata – do trzeciego miejsca w 1982 i w 1986 roku, gdy po raz ostatni wyszliśmy z grupy. Antoni Piechniczek, legenda. Polecam!
Dariusz Szpakowski
Antoniemu Piechniczkowi wiele zawdzięczam, miał ogromny wpływ na przebieg mojej kariery. Był i jest dla mnie autorytetem, warto zapoznać się z jego biografią.
Józef Młynarczyk
W historii polskiej piłki Antoś jest jednym z najważniejszych trenerów, od jego czasów Polska nie zdobyła już medalu mundialu. Cieszę się i jestem dumny, że mogłem być członkiem tamtej drużyny.
Paweł Janas
Bohater – Pan Trener z wyjątkowymi sukcesami. Autorzy – dociekliwi i wyśmienici. Jeśli czytać książki o futbolu, to właśnie takie jak "Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia". Bo oni wszyscy są bezkompromisowi i prawdziwi.
Stefan Szczepłek, „Rzeczpospolita”
38-letni Antoni Piechniczek objął drużynę narodową, a później wykręcił z nią rewelacyjny wynik na mistrzostwach świata w Hiszpanii, gdzie zajęliśmy trzecie miejsce! Łącznie doprowadził kadrę do dwóch mundiali, co było nie lada wyczynem. Zawsze głosił swoją prawdę futbolu, czym mnie oczarował. Szczerze polecam tę pełną magii i niezapomnianych chwil opowieść o trenerskiej legendzie.
Roman Kołtoń, Prawda Futbolu
Były piłkarz m.in. Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i LB Châteauroux. Trener reprezentacji Polski, a także m.in. Niebieskich i zabrzańskiego Górnika. Wieloletni działacz sportowy, wiceprezes zarządu PZPN w latach 2008–2012, senator VII kadencji i wykładowca. Znakomicie wykształcony i wszechstronny absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wyróżniony tytułem doktora honoris causa katowickiej AWF w 2021 roku, laureat medalu Kalos Kagathos, przyznawanego pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa PKOl i redakcji „Tempa”. Honorowy obywatel Świętochłowic, Chorzowa i Opola.
Wybitny i ceniony przez tuzy futbolu fachowiec. Należy do grona najbardziej zasłużonych szkoleniowców w historii polskiej piłki nożnej. Jako jedyny selekcjoner wprowadził Biało-Czerwonych do dwóch turniejów finałowych piłkarskich mistrzostw świata. W 1982 roku zajął z drużyną narodową trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii. Szczęśliwy mąż i ojciec. Człowiek spełniony pod każdym względem.
Reporter, który interesuje się stykiem piłki nożnej, historii i Górnego Śląska. Autor i współautor kilkunastu książek o tematyce sportowej. Dziennikarstwem zajmuje się od 1992 roku. Obecnie pracuje w Interii. Mieszka w Katowicach.
Od 1992 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”, od dziesięciu lat jest zastępcą redaktora naczelnego katowickiej redakcji GW. Współautorka książki Kama. Historia Kamili Skolimowskiej. Z wykształcenia politolog. Szczęśliwa żona, mama Agnieszki.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia |
Tytuł oryginału: | SQN Originals: Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia |
Autor książki: | Paweł Czado, Beata Widłok-Żurek |
ISBN: | 9788382105261 |
Data wydania: | 3 maja 2022 |
Format: | 150 x 215 mm |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 576 |
Produkt: | Książka papierowa |
recenzja
„Drużyna Kazimierza Górskiego i moja prezentowały zupełnie inny styl. Pan Kazimierz miał z przodu trzech latawców, którym piłki świetnie dogrywał Deyna. Ja, obejmując, reprezentację, musiałem postawić na coś innego. Postawiłem na fizyczność i na rozbudowaną drugą linię, w której grało czterech, a nie – jak wcześniej – trzech zawodników” – Antoni Piechniczek.
Słynny „Antoś” znakomicie przygotował swoich zawodników do turnieju España 82. Dzięki niemu piłkarska reprezentacja Polski odniosła niespodziewany sukces zajmując na mundialu trzecie miejsce. Jego piłkarze na tamtych mistrzostwach świata przegrali tylko jeden mecz – w półfinale z Włochami 2:0, po strzałach niesamowitego Paolo Rossiego. Potem Polacy pokonali Francję 3:2 i powtórzyli osiągnięcie „Orłów” Kazimierza Górskiego.
Dziś architekt owego sukcesu obchodzi 80. urodziny, dlatego jest nam niezmiernie miło, że w dniu jego jubileuszu mamy zaszczyt poinformować Was o premierze książki pt. "Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia".
Publikacja jest dostępna w ramach SQNOriginals na labotiga.pl :)
Poznajcie historię człowieka, którego sukcesy odniesione w finałach MŚ w 1982 i 1986 roku podniosły rangę rodzimego futbolu na arenie międzynarodowej.
Wszystkiego najlepszego Panie trenerze!