Brak produktów
Informacje o wysyłce:
Opis produktu:
- Zawiera rozmowy z piłkarzami, trenerami, ekspertami, analitykami i prezesami, którzy z różnych punktów widzenia opowiadają o występach polskich klubów w europejskich pucharach i podpowiadają, co należy zmienić, żeby poprawić wyniki w Europie;
- Książka cenionego piłkarskiego eksperta, Michała Zachodnego. Jego pierwsza książka Polska myśl szkoleniowa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem kibiców i środowiska piłkarskiego;
- Pierwsza tak dogłębna i poważna analiza zjawiska, która nie skupia się tylko na porażkach, ale i ich przyczynach oraz oferuje plan naprawczy – lektura obowiązkowa dla trenerów, właścicieli klubów, piłkarzy oraz kibiców.
GENEZA ”EUROWPIERD*LI”.
Co zrobić, żeby zacząć wygrywać w Europie?
Polskie kluby znacznie częściej odpadały z europejskich pucharów z zespołami pokroju Fylkir Reykjavík czy F91 Dudelange, niż ogrywały faworytów. W Europie łatwo o strategicznie zarządzane drużyny z podobnego poziomu, które osiągają znacznie więcej. Grają skuteczniej, szybciej i w lepszym stylu, choć to w Polsce rośnie frekwencja na pięknych stadionach, a telewizje płacą za pokazywanie Ekstraklasy ogromne pieniądze. Dlaczego nasze kluby nie potrafią przekuć tego na sukces w Europie?
Michał Zachodny, ceniony ekspert piłkarski, porozmawiał zarówno z osobami, które stanowią o sile i kierunku polskich klubów, jak i z ludźmi działającymi w zaciszu gabinetów czy szatni. O źródła niemocy naszych zespołów i wpadki w europejskich pucharach zapytał prezesów, trenerów, piłkarzy, działaczy i analityków. Dlaczego nie jesteśmy jak Czesi, którzy właśnie zdobyli miejsce dla najlepszej drużyny w kraju w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Czego możemy się nauczyć od Skandynawów?
Gdy polski klub znów wywraca się w pucharach na pierwszej przeszkodzie, często słyszymy, że w Europie nie ma już słabych drużyn. A może zdarzają się po prostu zespoły nieprzygotowane do rywalizacji na tym poziomie i celują w tym kluby znad Wisły? W analityczno-reportażowym ujęciu Zachodny szuka odpowiedzi na pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Skupia się nie tylko na boisku, ale i szerszych problemach społecznych, które wychodzą na jaw w momencie próby – kolejnym dwumeczu polskiej drużyny w europejskich pucharach.
Wstyd, hańba, kompromitacja, dno dna – ile razy słyszeliście lub używaliście tych słów, gdy polskie drużyny znów szybko odpadały z europejskich pucharów? Odpadały z zespołami pokroju Fylkir Reykjavík, Toboł Kostanaj, Vetra Wilno, Levadia Tallin, Szkendija Tetowo, Dudelange – a to tylko wybrani rywale, którzy w XXI wieku okazywali się lepsi od naszych… najlepszych. Nic dziwnego, że eliminacje europejskich pucharów doczekały się malowniczego określenia: eurowpierdol.
Polska piłka klubowa jest niczym wioska Galów ze słynnego komiksu o Asteriksie i Obeliksie, choć my nie bronimy się przed najeźdźcami. Rozglądając się po Europie, można dostrzec strategicznie zarządzane kluby z podobnego poziomu, które osiągają znacznie więcej. Grają więcej, szybciej i w lepszym stylu, choć to w Polsce rośnie frekwencja na pięknych stadionach, a telewizje płacą za pokazywanie Ekstraklasy ogromne pieniądze. Magicznego wywaru nikt jeszcze w Polsce nie wynalazł, nawet jedyny w XXI wieku awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów odbywał się w akompaniamencie okrzyków „Legia grać, kurwa mać”.
Wytłumaczenie tego fenomenu na europejskiej mapie futbolu wymagało wejścia za kulisy. Michał Zachodny, ceniony ekspert piłkarski Viaplay, porozmawiał zarówno z osobami, które stanowią o sile i kierunku polskich klubów, jak i ludźmi działającymi w zaciszu gabinetów czy szatni. Pytał prezesów, trenerów, piłkarzy, działaczy i analityków o źródła niemocy polskich klubów i fenomen meczów w rozgrywkach kontynentalnych.
Gdy polski klub znów wywraca się w pucharach na pierwszej przeszkodzie, tłumaczymy się kalendarzem, transferami i obciążeniami. Czasem słyszymy, że w Europie nie ma już słabych drużyn. A może są po prostu zespoły nieprzygotowane do rywalizacji na tym poziomie? Dziwimy się nie tylko my – fachowcy z zewnątrz również patrzą na kluby Ekstraklasy i badają to zjawisko. Wszyscy szukają odpowiedzi na to samo pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? W analityczno-reportażowym ujęciu Zachodny skupia się nie tylko na boisku i grze, ale szerszych problemach społecznych, które wychodzą na jaw w momencie próby, czyli kolejnym dwumeczu polskiej drużyny w europejskich pucharach.
Michał pochyla się nad naszymi piłkarskimi wadami nie po to, żeby je tanio wyszydzić, a dlatego, że marnowane szanse autentycznie go bolą. Bo wie, ile małych rzeczy można poprawić każdego dnia, jeśli tylko ma się zapał i otwartą głowę.
Paweł Wilkowicz, Viaplay
Dlaczego puchary często są pocałunkiem śmierci? Książka Michała Zachodnego to rzetelna i merytoryczna opowieść o naszych klęskach. To odarta z romantyzmu i banału próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tak źle.
Tomasz Ćwiąkała, dziennikarz CANAL+ Sport
W uniwersum polskiej piłki żadne mecze nie obrosły większą mitologią niż starcia w europejskich pucharach. A zarazem na żadnym polu nie zrealizowaliśmy w mniejszym stopniu swojego potencjału niż właśnie w nich. Mimo to jednorazowym fajerwerkom udawało się przyćmić pasmo frustracji, porażek, a nawet traumatycznych eurow****doli. W waszych rękach kronika polskiego fenomenu pucharowego grania.
Leszek Milewski, Goal.pl
Michał Zachodny z wielką klasą i precyzją analizuje sytuację w polskim futbolu. Dociera do ważnych ludzi i potrafi z nimi rozmawiać. Nie mądrzy się, nie poucza, nie bawi się w „wuja dobra rada”. Próbuje wyciągać wnioski, przedstawiać je w sposób logiczny i uporządkowany.
Janusz Basałaj, Meczyki.pl
Ta książka z jednej strony przedstawia podobnych jak Michał Zachodny marzycieli – ludzi, którzy chcą zmian, wiedzą, jak je wdrożyć, i do futbolu podchodzą inaczej. Z drugiej strony to jednak też księga smutku pokazująca, gdzie jesteśmy, i sugerująca, że zaczynamy się urządzać.
Piotr Żelazny, Viaplay
Dziennikarz i analityk Viaplay. W przeszłości pracował w Goal.com, Sport.pl i Łączy Nas Piłka, był korespondentem na trzech mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata w Rosji. Pełnił również rolę analityka w sztabie reprezentacji Polski U-19 i U-20. Autor podcastu Zachodny do tablicy oraz książki Polska myśl szkoleniowa (Wydawnictwo SQN, Kraków 2022).
Tytuł polskiego wydania: | Jak (nie) grać w Europie |
Tytuł oryginału: | Jak (nie) grać w Europie |
Autor książki: | Michał Zachodny |
ISBN: | 9788383304120 |
Data wydania: | 21 sierpnia 2024 |
Format: | epub |
Liczba stron: | 320 |
Produkt: | E-book |