Brak produktów
Informacje o wysyłce:
Opis produktu:
- legenda Ruchu Chorzów bez tajemnic;
- opowieść o człowieku, który był najskuteczniejszym napastnikiem ekipy Niebieskich Michala Vičana i współtwórcą największych sukcesów Les Bleus na przełomie wieków;
- lektura obowiązkowa dla piłkarskich koneserów.
Zaliczano go do najlepszych polskich napastników w czasach, gdy piłka nożna znad Wisły święciła największe triumfy. Według Włodzimierza Lubańskiego był piłkarzem kompletnym. Obrońcy drżeli przed nim niezależnie od tego, czy bronił barw Gwardii Warszawa, Ruchu Chorzów, czy francuskiego Lens. W Polsce czy za granicą – wszędzie z łatwością znajdował drogę do bramki rywali. Oto Joachim Marx, zdobywca złotego medalu olimpijskiego, gwiazdor na boisku i człowiek niezwykle ceniony poza murawą.
Dlaczego nie zagrał w wielkim Górniku Zabrze, choć działacze zapewniali go, że tak się stanie? Co spowodowało, że Ruch stał się w latach 70. XX wieku wielką drużyną, która z powodzeniem rywalizowała z europejskimi potęgami? Z jakiego powodu Kazimierz Górski nie włączył napastnika Niebieskich do kadry na mistrzostwa świata w 1974 roku? Dlaczego Marx z miejsca stał się ulubieńcem fanów drużyny Lens? I jak to się stało, że po zakończeniu kariery nie wrócił do Polski?
Paweł Czado, ceniony autor i znawca śląskiego futbolu, zabiera nas w fascynującą podróż śladami jednej z największych legend Ruchu Chorzów – od gliwickich klepisk przez boiska pierwszej ligi aż po wielkie europejskie i światowe stadiony, na których Marx strzelał gole z taką samą łatwością jak na podwórku. To jednak opowieść nie tylko o piłce nożnej, ale i o życiu w dziwnym i pełnym absurdów kraju, jakim była komunistyczna Polska. Opowieść, od której trudno się oderwać!
W latach 50. w gliwickiej dzielnicy Sośnica pojawił się utalentowany napastnik, Joachim Marx. Już w dzieciństwie futbol zajmował w jego życiu pierwsze miejsce. Młokos przeszedł przez wszystkie szczeble piłkarskiego szkolenia w GKS-ie Gliwice, a potem wyrobił sobie markę w Gwardii Warszawa i Ruchu Chorzów, w których strzelał jak na zawołanie. Po sukcesach z Niebieskimi wyjechał do RC Lens. W kraju nad Loarą potwierdził swoją piłkarską klasę zarówno jako zawodnik, jak i trener współpracujący z młodymi, zdolnymi piłkarzami. Polak uczestniczył w rewolucji szkoleniowej we Francji w latach 90., po której drużyna Trójkolorowych zgarnęła najważniejsze trofea na arenie międzynarodowej: Puchar Świata w 1998 i mistrzostwo Europy w 2000 roku.
Jak nazywało się jego ulubione miejsce do gry w piłkę? Ile miał odłożonych pieniędzy na książeczce PKO przed wyjazdem do Gwardii Warszawa? Gdzie poznał Włodzimierza Lubańskiego? Dlaczego w Ruchu Chorzów wołano na niego „Asiu”? Na co Kazimierz Górski musiał mu zwracać uwagę w trakcie meczów? Kto jest jego najsłynniejszym wychowankiem i który prezydent RP chodził na mecze Gwardii z udziałem Marxa?
Kariera Joachima Marxa nie była idylliczna. Na turnieju olimpijskim w Monachium, na którym Polacy w 1972 roku sięgnęli po najwyższe laury, nie grał pierwszych skrzypiec. Nie wystąpił na mundialu w Niemczech w 1974 roku, na którym Orły Kazimierza Górskiego wywalczyły srebrny medal i trzecie miejsce na świecie. Musiał rywalizować o miejsce w składzie Biało-Czerwonych z takimi znakomitościami, jak Włodzimierz Lubański czy Grzegorz Lato. Mimo to każdą decyzję selekcjonera reprezentacji Polski przyjmował z pokorą, ponieważ był wzorowym profesjonalistą, który przede wszystkim grał dla dobra drużyny, a nie własnych statystyk. W ten sposób zapracował sobie na dozgonny szacunek kolegów z szatni i kibiców. Jego historia zasłużyła na opowiedzenie, dlatego Paweł Czado podarował czytelnikom książkę pt. Asiu. Joachim Marx. Biografia.
Znaleźliśmy z Asiem wspólny język dzięki piłce nożnej. Graliśmy w nią razem w improwizowanych meczach na „Kulawiku” w Sośnicy, a później ramię w ramię braliśmy udział w spotkaniach o stawkę jako reprezentanci Polski. Marx był nie tylko świetnym piłkarzem, ale też dobrze wychowanym człowiekiem. Jego biografia pozwala zrozumieć, co to znaczy być mistrzem zarówno na boisku, jak i poza nim.
Włodzimierz Lubański
O Asiu mogę mówić w samych superlatywach: to świetny kolega i znakomity piłkarz. Kiedy jeszcze grał w Gwardii Warszawa, namawiałem go, żeby przeszedł do Ruchu i grał w nim z nami. Cieszę się, że tak się stało! Wiem, że z jego zdaniem liczą się we Francji. Jedyne, czego mogę żałować, to faktu, że więcej na jego bogatym doświadczeniu, również trenerskim, nie skorzystała potem polska piłka.
Antoni Piechniczek
Spotkaliśmy się w Gwardii Warszawa, której trenerem był Kazimierz Górski. Asiu, niezwykle skuteczny środkowy napastnik, był złotym medalistą igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Jednak rywalizował z tak wybitnymi zawodnikami jak Lubański, Lato i Szarmach, więc nie do końca był spełniony w reprezentacji narodowej. We Francji z uznaniem opowiada się o Asiu jako trenerze młodzieży oraz seniorów na najwyższym poziomie. Fair play był jego znakiem rozpoznawczym, a uśmiechem i życzliwością zyskał powszechną sympatię.
Andrzej Strejlau, trener
Piłka nożna i Śląsk, fusbal i gołymbie, czyli to, co Paweł Czado kocha, rozumie i opisuje najlepiej. Jego nowa książka to futbolowa Perła w koronie – trochę szkoda, że Kutz nie nakręci już biografii Achima Marxa, ale i tak czyta się ją tak, jakby się oglądało film.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
Reporter, który interesuje się stykiem piłki nożnej, historii i Górnego Śląska. Autor i współautor kilkunastu książek o tematyce sportowej. Mieszka w Katowicach.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Asiu. Joachim Marx. Biografia |
Tytuł oryginału: | SQN Originals: Asiu. Joachim Marx. Biografia |
Autor książki: | Paweł Czado |
ISBN: | 9788383302829 |
Data wydania: | 18 października 2023 |
Format: | epub |
Liczba stron: | 456 |
Okładka | Miękka |
Produkt: | E-book |