Brak produktów
Informacje o wysyłce:
Opis produktu:
- najbardziej kompleksowa dawka wiedzy na temat złotego okresu węgierskiego futbolu, w którym brylowali Ferenc Puskás i spółka;
- książka została napisana przez Jonathana Wilsona, jednego z najwybitniejszych pisarzy sportowych i autora takich książek, jak m.in. Aniołowie o brudnych twarzach i Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej;
- każdy, kto kocha piłkę nożną i historię, powinien przeczytać tę książkę, ponieważ jest to opowieść nie tylko o jednej z najbardziej legendarnych drużyn narodowych XX wieku, lecz także o dwóch wojnach światowych, zbrodniach Holokaustu i komunizmu.
Historia tętniącej życiem i innowacyjnej kultury piłkarskiej na Węgrzech, która w przededniu II wojny światowej zdefiniowała futbol i zapoczątkowała jego nową erę.
Pod tę piłkarską rewolucję położył podwaliny Jimmy Hogan, dzięki któremu w Budapeszcie lat 20. i 30. XX wieku powstała jedna z najbardziej wpływowych w dziejach szkół piłki nożnej. Ukształtowali ją genialni zawodnicy i trenerscy wizjonerzy, którzy ze względu na trapiący ojczyznę kryzys emigrowali później do Włoch, Brazylii, Argentyny czy USA. Uciekali przed antysemityzmem, faszyzmem i komunizmem, lecz ich dziedzictwo przetrwało.
Mimo nadzwyczajnych przeciwności losu Węgrzy nauczyli świat grać nowoczesną piłkę. Jeszcze na początku lat 50. byli niepokonani: sięgnęli po najwyższe laury na igrzyskach w Helsinkach i dwukrotnie rozgromili Anglików. Ich bramkostrzelny napastnik Ferenc Puskás został jedną z pierwszych międzynarodowych gwiazd futbolu.
Jednak, jak Jonathan Wilson udowadnia w Nazwiskach dawno niesłyszanych, triumfy Złotej Jedenastki były w rzeczywistości ostatnim aktem prawdziwego złotego wieku węgierskiej piłki. Choć tamto niezwykłe pokolenie nie wywalczyło najcenniejszego trofeum, i tak stało się punktem odniesienia dla każdej liczącej się futbolowej nacji.
W najpiękniejszym mieście Europy według Jimmy’ego Hogana narodził się współczesny futbol i jedna z najwspanialszych drużyn w historii – Złota Jedenastka. Nad Dunajem rozmawiano o piłce nożnej w kawiarniach, a grano w nią na tak zwanych grundach, skąd wyławiano największe młode talenty. Madziarska szkoła futbolu była mieszanką techniki, wyobraźni, innowacji i nieprzewidywalności. Kluby i reprezentacja Węgier pod względem umiejętności, panowania nad piłką, taktycznej przenikliwości i wizji gry wyprzedziły swoje czasy. Ferenc Puskás razem z Zoltánem Cziborem, Sándorem Kocsisem, Józsefem Bozsikiem i Nándorem Hidegkutim stworzyli kolektyw, który sięgnął po złoto olimpijskie w Helsinkach i udzielił lekcji futbolu twórcom tej dyscypliny sportu, i to na Wembley, a potem jeszcze raz – na Népstadionie. Złota Jedenastka była bezsprzecznie najlepszą drużyną narodową pierwszej połowy lat 50., a mimo to nie zdołała się wdrapać na dach piłkarskiego świata.
Ile trwała złota era naddunajskiego futbolu? Kiedy Węgry przestały być piłkarską potęgą? Kto poznał się na talencie Giuseppe Meazzy, napastnika odrzuconego przez Milan? Dlaczego György Orth konsekwentnie odmawiał picia alkoholu? Po jakim meczu Agusti Montal, ówczesny prezydent Barcelony, zdecydował się ściągnąć na Camp Nou László Kubalę? Dzięki komu sternik Realu podpisał kontrakt z Ferencem Puskásem, który miał 15 kilogramów nadwagi, i za co Lajosa Czeizlera podziwiał Gunnar Nordahl, jeden z najlepszych napastników w dziejach Szwecji?
Duch Złotej Jedenastki odrodził się w książce Jonathana Wilsona pt. Nazwiska dawno niesłyszane. Jak złoty wiek węgierskiej piłki ukształtował współczesny futbol. Brytyjczyk pokazał prawdziwą wartość naddunajskiego futbolu. Styl Aranycsapat w czasach świetności momentami przypominał futbol totalny w wykonaniu Oranje Johana Cruyffa w latach 70. Do dziś zresztą z dobrodziejstw węgierskiej myśli szkoleniowej korzystają najlepsi trenerzy, choćby Pep Guardiola.
Węgrzy przy wsparciu ze strony Anglików nadali futbolowi ponadczasowe piękno i udowodnili na turniejach rangi mistrzowskiej, że gra w piłkę nożną może być jednocześnie porywająca i skuteczna.
Współczesny futbol narodził się w Budapeszcie po zakończeniu I wojny światowej – twierdzi autor tej znakomitej książki. Ale Wilson jak zwykle mówi o czymś więcej niż futbol. Przed Wami opowieść nie tylko o wielkich meczach przedstawicieli najpiękniejszej i najtragiczniejszej zarazem piłkarskiej kultury, lecz także opowieść o Zagładzie i innych traumach naszej części Europy.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
Jonathan Wilson ma nie tylko dar taktycznej analizy gry i opowiadania historii futbolu w różnych częściach świata. Ta książka pokazuje, że jest także prawdziwym archeologiem – właśnie w Budapeszcie wykopał „nazwiska dawno niesłyszane”, udowadniając, że gdyby nie kilka osób, które przyszły na świat nad Dunajem jeszcze w XIX wieku, nie byłoby węgierskiej Złotej Jedenastki, a piłka w Ameryce Południowej nie rozwijałaby się tak prężnie.
Stefan Szczepłek
W tej fascynującej opowieści Złota Jedenastka z Ferencem Puskásem na czele okazuje się „tylko” epilogiem złotej ery węgierskiego futbolu. Wilson pokazuje, że zwycięstwo 6:3 nad Anglią w 1953 roku nie pojawiło się znikąd, bo przez kilka dekad to Węgrzy uczyli świat nowoczesnej gry. Ale w tej historii równie ważny jest kontekst społeczny i polityczny: dyktatura i wojna, antysemityzm i Holokaust, wreszcie stalinizm. Wspaniała lektura!
Leszek Jarosz, TVP Sport
Opowieść o Złotej Jedenastce unosi się na skrzydłach historii dzięki m.in. Jimmy’emu Hoganowi, Ferencowi Puskásowi i Jonathanowi Wilsonowi. Nazwiska dawno niesłyszane Jonathana Wilsona to niezwykła ekspedycja do czasów świetności węgierskiego futbolu i wnikliwa analiza problemów społeczno-politycznych nad Dunajem. Co prawda Węgrzy nie zdołali zdobyć Złotej Nike, ale pokazali innym nacjom, jak należy grać w piłkę nożną.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
Brytyjski pisarz i dziennikarz sportowy. Założyciel i redaktor kwartalnika „The Blizzard”, współpracownik dziennika „The Guardian”. Autor wielu głośnych książek, m.in. o futbolu w Europie Środkowej, Brianie Cloughu, braciach Charltonach, Sunderlandzie, Manchesterze United i pozycji bramkarza. Nakładem Wydawnictwa SQN ukazały się jego cztery publikacje: Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny (2018), Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach (2019), Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej (2021) i Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa. Ewolucja piłkarskiej taktyki: od futbolu totalnego do filozofii Guardioli (2021).
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Nazwiska dawno niesłyszane. Jak złoty wiek węgierskiej piłki ukształtował współczesny futbol |
Tytuł oryginału: | The Names Heard Long Ago |
Autor książki: | Jonathan Wilson |
ISBN: | 9788382104301 |
Tłumaczenie: | Michał Okoński |
Format: | epub |
Data wydania: | 16 sierpnia 2023 |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 392 |
Produkt: | E-book |