Brak produktów
Informacje o wysyłce:
Opis produktu:
- wyjątkowy reportaż, ukazujący nieznane dotąd oblicze jednej z największych subkultur na świecie;
- pozycja cenionego brytyjskiego dziennikarza;
- pokazuje od środka nie tylko działania piłkarskich fanatyków, lecz także ich wpływ na społeczeństwo i politykę.
Kibole, chuligani, ultrasi. Między futbolem a polityką
Piłkarscy fanatycy stanowią niezwykle widoczną, kontrowersyjną część futbolowego widowiska. Ich hasła i charakterystyczne oprawy widoczne są na trybunach w niemal każdej lidze. Stali się potężną antyestablishmentową siłą. Mają wpływ nie tylko sport, ale też na całe społeczeństwa i politykę. Pomimo tego wciąż pozostają nieznani. James Montague zszedł do piłkarskiego podziemia, by po raz pierwszy odkryć ich prawdziwe oblicze.
Znakomity brytyjski dziennikarz przemierzył świat, by dowiedzieć się, co kieruje ludźmi, którzy podporządkowali swoje życie kibicowskim zasadom. W Urugwaju przekonał się, na czym polega odwieczny konflikt Nacionalu z Peñarolem, w Szwecji znalazł się w samym centrum chuligańskiego starcia, a w Indonezji drżał o swoje życie, gdy stanął naprzeciw uzbrojonej w maczety bojówki.
1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie opowiada o początkach ruchu ultras i o tym, jak zdominował on trybuny na całym świecie - od Buenos Aires, przez Bałkany, po Dżakartę. Mówi o radykalizacji piłkarskich fanatyków na Półwyspie Apenińskim, walce z komercjalizacją piłki nożnej w Niemczech oraz starciach z policją czy próbach kontrolowania przez rządzących, które potrafią zjednoczyć najbardziej wrogo nastawione do siebie grupy na Ukrainie czy w Turcji.
To książka wykraczająca daleko poza świat sportu. Reportaż, który rzuca nowe światło na jedną z największych subkultur na świecie.
W Polsce najzagorzalsi kibice ciągle kojarzeni są przede wszystkim z burdami, pobiciami, rozbojami, a nawet zabójstwami. Ale to grupa niejednolita, a jej rola jest bez wątpienia niedoceniana w społeczeństwie. Wielu ludzi uważa piłkarskich fanatyków wyłącznie za bandytów, a przecież także w naszym kraju wywarli oni silny wpływ na świat polityki. Nie inaczej jest też w innych państwach europejskich, nie wspominając o Ameryce Południowej czy Azji.
James Montague, brytyjski dziennikarz o polskich korzeniach, dogłębnie zbadał tematykę kibicowską na całym świecie. Udało mu się przedostać do świata ultrasów, mimo że ludzie mediów traktowani są przez nich tak samo nieprzyjaźnie jak policja. Pozycja ta przypomina reportaż śledczy, a informatorzy autora w znacznym stopniu kryją się w cieniu anonimowości.
Gdzie środowisko ultrasów jest najsilniejsze? Jakie poglądy polityczne reprezentują kibice w różnych krajach? Co ich motywuje do takich, a nie innych działań? Czym różnią się fani piłkarscy w Urugwaju od tych w Europie? Na te i wiele innych nurtujących Was pytań dotyczących kibiców autor przedstawia odpowiedź w książce „1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie”. A jeśli nie wiecie, co oznacza ten ciąg cyfr, to po lekturze już na pewno ów szyfr zrozumiecie.
Kibice, chuligani i ich wpływ na sport i losy świata – z perspektywy zmieniających się czasów i z bliska, bo autor zrobił dziennikarstwo, jakiego mało. James Montague jest mistrzem takiego pisania o piłce, jakie uwielbiam.
Michał Kołodziejczyk, Dyrektor redakcji Canal+ Sport
Dziennikarze nie mają wstępu do grup ultras. Są uznawani przez fanatycznych fanów za takiego samego wroga jak policja. James Montague nie jest jednak zwykłym dziennikarzem. Udało mu się przeniknąć do środowisk kibiców. Opisy zwyczajów na trybunach przeplatają się tu z historią i oczywiście wszechobecną polityką.
Piotr Żelazny, Kopalnia – sztuka futbolu
Myślałem, że o kibicach wiem dużo. Aż przeczytałem książkę Jamesa Montague. Myślałem, że to polscy kibole mają złą opinię. A potem poznałem historie, które przeżył i opowiedział Montague. Lektura obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej.
Szymon Jadczak, autor książki Wisła w ogniu
Montague udał się w podróż do jądra ciemności, by sprawdzić, jaki obraz społeczeństwa odbija się na trybunach w różnych miejscach świata.
Michał Trela, newonce.sport
Nigdy nie łudziłem się, że dziennikarze w pełni zrozumieją ruch ultras – ruch, z którym ja sam identyfikuję się od najmłodszych lat. Irytowało mnie jednak, że niewielu w ogóle podjęło jakąkolwiek próbę zrozumienia takich kibiców. Czy James Montague już wie, dlaczego tak kochamy śpiewy w blasku zakazanych rac? Nie jestem pewny. Ale jestem przekonany, że zrobił wszystko, co w jego mocy, by się dowiedzieć.
Jakub Olkiewicz, Weszło
James Montague
(ur. 28 lipca 1979 w Chelmsford w Anglii) – wielokrotnie nagradzany brytyjski dziennikarz polskiego pochodzenia, piszący dla takich mediów jak „New York Times”, „Bleacher Report”, „Delayed Gratification” i „The Blizzard”. Absolwent studiów politycznych na uniwersytecie w Exeter. W trakcie dziennikarskiej kariery był reporterem w ponad 80 różnych krajach i terytoriach. Jest autorem wysoko ocenianych książek piłkarskich, m.in. Klub miliarderów. Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną (Wydawnictwo Znak Horyzont, 2018).
Tytuł polskiego wydania: | 1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie |
Tytuł oryginału: | 1312: Among the Ultras. A journey with the world’s most extreme fans |
Autor książki: | James Montague |
Tłumaczenie: | Grzegorz Krzymianowski |
ISBN: | 9788382100396 |
Format: | epub, mobi |
Data wydania: | 24 lutego 2021 |
Liczba stron: | 528 |
Okładka | Miękka |
Produkt: | E-book |