Brak produktów
Wyprzedażowe '3za2' z kodem w koszyku: 3ZA2WYPRZ.
Dla członków newslettera :-)
- Kulisy nie tylko słynnych meczów, ale też takich, które dotychczas nie były opisywane zbyt dogłębnie;
- Kompleksowo ujęta historia polskiego futbolu;
- Odniesienia do polityki czy spraw ważnych z punktu widzenia społeczeństwa.
Czy mecz piłkarski to na pewno tylko 90 minut walki na murawie? Może tak naprawdę rozgrywka zaczyna się dużo wcześniej, a jej rezultat potrafi latami oddziaływać na całe społeczeństwo?
Reprezentacja Polski rozegrała już ponad 800 spotkań. Stefan Szczepłek wybrał 14 z nich. Niekoniecznie tych najsłynniejszych. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. Czasem ciąg zdarzeń prowadził do sukcesu, czasem wszystko zmierzało do nieuchronnego rozczarowania.
Przekonaj się, jak wyglądała podróż polskich piłkarzy na pierwszy w historii mecz kadry, jakie sposoby na motywację swoich Orłów miał trener Kazimierz Górski, dowiedz się, czy era Adama Nawałki musiała się skończyć klęską na mundialu w Rosji i… kto czaił się na sędziego z nożem po porażce z Bułgarią w eliminacjach do igrzysk olimpijskich w 1972 roku.
To opowieść o meczach, w których sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju wpływała na boiskowe wydarzenia, a wynik rywalizacji zmieniał społeczeństwo i kształtował nasz futbol. To historia spotkań, w których jedno zagranie, kopnięcie piłki, błąd popełniony na boisku lub poza nim czy decyzje polityków decydowały o losach całej generacji piłkarzy i kibiców. To wielka podróż przez dzieje polskiej piłki, która pozwoli spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.
Piłka nożna od zawsze miała duży wpływ na polskie społeczeństwo. Choć obecnie dyskusje często dotyczą spraw typowo boiskowych, dawniej mecze reprezentacji były przyczynkiem do okazywania wyższości politycznej nad innym krajem czy leczenia kompleksów narodowych.
Stefan Szczepłek, dziennikarz od dekad zajmujący się poczynaniami najważniejszej sportowej drużyny w kraju, wybrał i opisał 14 wyjątkowych spotkań reprezentacji Polski. Autor przybliża w ten sposób kulisy funkcjonowania kadry oraz jej znaczenie dla rodaków na przestrzeni 100 lat istnienia reprezentacji narodowej.
To wartościowa lektura pozwalająca poznać szalone okoliczności związane z pierwszym pojedynkiem w historii „reprezentatywki”, dowiedzieć się, jak ważny był mecz z ZSRR w 1957 roku, czy kto tak naprawdę był bohaterem spotkania o złoto igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Przenieś się w czasie i uzupełnij wiedzę o drużynie narodowej. 100 lat w kilka dni? Z tą książką to możliwe!
Stefan wraca w książce do czasów mojej młodości. Zawsze miło czytać o czymś, co się samemu przeżyło na boisku. A kiedy jeszcze autor poświęca mi wiele ciepłych słów, to już w ogóle sama radość. Tym bardziej że to były najlepsze lata polskiej piłki.
Włodzimierz Lubański, 75-krotny reprezentant Polski, legenda Górnika Zabrze
Stefan przypomniał mi mecz ze Związkiem Radzieckim ze szczegółami, których już sam nie pamiętałem. Ale on ma prawo. Dużo widział, a pisze o piłce już chyba z pół wieku. Warto przeczytać.
Lucjan Brychczy, 59-krotny reprezentant Polski, honorowy prezes Legii Warszawa
Pan Stefan Szczepłek był przy wszystkich najważniejszych wydarzeniach w polskiej piłce od wielu lat. Wie, o czym pisze. Przeczytam książkę o meczach reprezentacji, żeby czegoś się dowiedzieć lub o czymś sobie przypomnieć.
Łukasz Fabiański, 55-krotny reprezentant Polski, bramkarz West Ham United
Talent Stefana Szczepłka spowodował, że zobaczycie nawet te mecze, z których nigdy nie było transmisji telewizyjnych. To jest mistrzostwo nie tylko piłkarskie. Przeczytajcie, a zobaczycie.
Janusz Zaorski, reżyser Piłkarskiego pokera
Stefan Szczepłek znów zabiera nas w podróż z piłką przez historię, a jest przewodnikiem znakomitym. Wiedzą o tym czytelnicy jego książek. Ta przypomina mecze i ludzi, po których został ślad w polskim futbolu. Warto przeczytać, choćby po to, by porównać z innymi lekturami i z tym, co zostało w naszej pamięci.
Mirosław Żukowski, „Rzeczpospolita”
Stefan Szczepłek
(ur. 1949) Dziennikarz z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracował w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, redakcji sportowej TVP, „Życiu Warszawy”, a od roku 1999 pisze dla „Rzeczpospolitej”. Korespondent prasowy i telewizyjny na siedmiu mundialach, ośmiu mistrzostwach Europy, dwóch turniejach o czempionat Afryki i ponad 20 finałach europejskich pucharów. Autor i współautor kilkudziesięciu książek o piłce nożnej, m.in.: Moja historia futbolu. Tom 1. Świat (Wydawnictwo SQN, 2015) i Moja historia futbolu. Tom 2. Polska (Wydawnictwo SQN, 2016), Deyna (Wydawnictwo Marginesy, 2012). Dwukrotny laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca „Złotego Pióra” Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl. za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest także pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego (Grand Press 2015).
Tytuł polskiego wydania: | Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ogral Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców |
Tytuł oryginału: | Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ogral Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców |
Autor książki: | Stefan Szczepłek |
ISBN: | 9788381295215 |
Format: | 150 x 215 mm |
Data wydania: | 10 marca 2021 |
Liczba stron: | 336 |
Okładka | Miękka |
Produkt: | Książka papierowa |