Brak produktów
- Nowe wydanie kultowej książki piłkarskiej autorstwa jednego z najważniejszych pisarzy latynoamerykańskich XX wieku;
- To nie tylko kronika futbolu, lecz także książka poruszająca tematykę kulturalną, polityczną, społeczną i ekonomiczną;
- Pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się fana piłki nożnej i publikacja skłaniająca do głębszych refleksji.
Futbol to przyjemność wywołująca cierpienie.
Przedstawiona w tej książce bezwstydnie emocjonalna historia futbolu to hołd składany romantyzmowi i dramaturgii, a także spektaklowi i pasji „wielkich pogańskich mass”. Opowiadając historie przesądów, rozczarowań, tragedii, szczęśliwych przypadków, bohaterów i czarnych charakterów, ludzi, którzy futbolem żyli i zań umierali, Eduardo Galeano oddaje cześć dyscyplinie, która nadal zachowuje swą magię, choć możni tego świata usiłują przejąć nad nią kontrolę.
„Urugwajczyk dotarł w swojej książce do istoty piłki nożnej. […] Czytelnik ani przez chwilę nie wątpi, że w jego żyłach płynie gorąca krew”. „The Guardian”
„Galeano prezentuje styl zbliżony do stylu najlepszych lewych obrońców. Nieustannie zmienia kierunek gry. Formułuje trafne spostrzeżenia i przedstawia je z nonszalancją, która wszak w żaden sposób nie maskuje jego mistrzowskiego pióra”. „Herald”
„Wyróżnia się niczym Pelé na tle trzeciorzędnych piłkarzy”. „New Yorker”
Czy jesteście piłkarskimi romantykami w obecnym świecie futbolu?
Jeśli tak, to koniecznie musicie sięgnąć po książkę pt. Futbol w słońcu i w cieniu autorstwa Eduardo Galeano. Urugwajczyk zabierze Was w magiczną podróż przez historię futbolu, od pierwszych mistrzostw świata rozegranych w 1930 roku w jego rodzimym kraju do mundialu, który odbył się w 2010 roku w Republice Południowej Afryki. To fascynująca wyprawa, w czasie której towarzyszyć Wam będą m.in. Arthur Friedenreich, Ricardo Zamora, Lew Jaszyn, Alfredo Di Stéfano, Garrincha, Eusébio, Franz Beckenbauer, Michael Platini i Roberto Baggio.
Kiedy padł pierwszy w dziejach piłki nożnej gol z rzutu rożnego? Jaką klątwę na brazylijską drużynę Vasco da Gamę rzucił kibic Arubinha? Dlaczego Silvio Berlusconi zakazał fanom śpiewania hymnu Milan, Milan w 1987 roku? Na jakiej pozycji grał słynny Albert Camus? Kto zapisał się w Księdze rekordów Guinnessa jako strzelec najszybszego hat-tricka? Czy to możliwe, żeby zwykły dentysta z Pjongczang wyeliminował z mistrzostw świata reprezentację Włoch z Giannim Riverą i Sandro Mazzolą w składzie? Gdzie supermarket Carrefour stanął w miejscu legendarnego stadionu i w jaki sposób Eduardo Chillida został jednym z największych rzeźbiarzy XX wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w literackim majstersztyku Eduardo Galeano.
Urugwajski artysta słowa opisuje futbol, który już nie istnieje. Wspomina piłkarskie klasyki oglądane na czarno-białym telewizorze. Krytykuje świątynie konsumpcji, które zastępują kultowe obiekty, i wszechobecną komercję mającą destrukcyjny wpływ nie tylko na piłkę nożną, lecz przede wszystkim na relacje międzyludzkie. Twierdzi, że esencją tej najpopularniejszej na świecie gry jest wyobraźnia, a nie betonowe giganty naszpikowane elektroniką i wypełnione smartfonowymi samotnikami, którzy przyszli oglądać rywalizację 22 robotów na boisku. Czytanie tego genialnego twórcy wywołuje uśmiech, jak zagrania Pelégo, Maradony, Romário i Il Fenomeno Ronaldo na twarzach fanów czy amatora, który strzelił gola przed małą trybuną na błotnistym boisku w niedzielne popołudnie. Urugwajczyk jak nikt inny opisuje niezapomniane emocje, które może dać człowiekowi tylko piłka nożna, niezależnie od tego, czy gra się w nią na słynnych stadionach, czy daleko od wielkich aren.
Futbol był jego niespełnioną pasją z dzieciństwa, a pióro motorem napędowym. Eduardo Galeano wychodził z założenia, że żadna miłość nie zasługuje na to, by pozostać w ukryciu, jeśli jest prawdziwa i pochodzi z głębi serca, dlatego stworzył wybitne dzieło pełne ekscytujących anegdot i faktów oraz błyskotliwych przemyśleń.
Historia futbolu oczami i piórem akurat Urugwajczyka to musi być gratka. Mamy tu dziesiątki historyjek, często osobistych. To przyspieszony kurs poznawczy, ale nie w oderwaniu od dziejów świata, przemian społecznych i kulturowych. Eduardo Galeano stara się nam wytłumaczyć piłkę nożną. Niby wiele tych historii czytaliśmy 100 razy, a jednak warto przeczytać je po raz 101. Choćby dla uroczych passusów takich jak ten: „Gdyby Bóg mógł się zająć piłką nożną, ilu działaczy pozostałoby przy życiu?”.
Zbigniew Mucha, „Piłka Nożna”
Eduardo Galeano zachwyca. Jego historia piłki nożnej jest niepodobna do żadnej innej: poetycka, liryczna i osobista, a przecież także polityczna i społeczna. Z fragmentów i szczególików Urugwajczyk tka opowieść o uczuciach. Piłka nożna według Galeano to nie tylko wzniosłe i cudowne chwile, ale także magia i przesądy, tragedie i nędza ludzkiego losu. Ten jeden z ważniejszych pisarzy politycznych Ameryki Południowej stworzył piękną książkę o uroku futbolu.
Leszek Jarosz, TVP Sport i Historia Mundiali
To manifest niepoprawnego futbolowego romantyka, piszącego o sobie: „Jestem żebrakiem pięknej gry”.
Marcin Piątek, „Polityka”
Wiele jest książek o futbolu, ale tylko Eduardo Galeano pisał o nim tak pięknie. W stu kilkudziesięciu opowiastkach streścił całą historię i piękno tej gry. Jego Futbol w słońcu i w cieniu to dowód na tezę Billa Shankly’ego, że piłka nożna to coś dużo poważniejszego niż sprawa życia i śmierci.
Bartosz Bolesławski, Retro Futbol
Wybitny urugwajski dziennikarz Eduardo Galeano wspomina największych mistrzów w historii piłki nożnej, ale równocześnie zwraca też uwagę na wątki społeczne i kulturowe. Na postępującą komercjalizację, a także radykalizm trybun. To lektura wykraczająca daleko poza ramy sportu.
Łukasz Rodacki, Duch Sportu
Kiedy Eduardo Galeano tworzył swoje dzieło, to opowiadał w piękny sposób o marzeniach i pasji do okrągłego, skórzanego przedmiotu. Co prawda nigdy nie był w szatni piłkarskiej jako zawodowiec, ale o futbolu pisał tak, że można tylko z zachwytu wstrzymać oddech. Jego książka to dar zarówno dla piłki nożnej, jak i literatury.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
(1940–2015) – mistrz pióra z Montevideo. Jeden z najważniejszych pisarzy literatury latynoamerykańskiej w XX wieku. Wszechstronny, nieszablonowy i bezkompromisowy. Autor takich dzieł, jak Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej, Pamięć ognia, Dnie i noce miłości i wojny oraz Futbol w słońcu i cieniu. Laureat wielu prestiżowych nagród, krytyk procesu globalizacji i wybitny erudyta. Prywatnie był trzykrotnie żonaty i miał troje dzieci.
Tytuł polskiego wydania: | SQN Originals: Futbol w słońcu i w cieniu |
Tytuł oryginału: | El fútbol a sol y sombra |
Autor książki: | Eduardo Galeano |
ISBN: | 9788382103830 |
Tłumaczenie: | Maciej Zglinicki |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 16 lutego 2022 |
Liczba stron: | 352 |
Okładka | Miękka |