Brak produktów
- nowa seria nagradzanego autora Tomasza Duszyńskiego;
- doskonały kryminał historyczny osadzony w latach 30., autor w pierwszym tomie przenosi czytelnika do bohemy przedwojennej Warszawy;
- fabuła, w której fikcja literacka łączy się z faktami i bohaterami historycznymi (np. Stefan Ossowiecki).
Warszawa lat 30.
Zagadkowe morderstwa kobiet
Charyzmatyczny duet śledczych
Warszawa, niedługo po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Miasto tętni życiem. W nocnych lokalach toasty za odrodzony kraj wznoszą ramię w ramię politycy, literaci, aktorzy i przedstawiciele gangsterskiego półświatka.
Nie wszyscy jednak bawią się tak dobrze.
Od pół roku w Warszawie znajdowane są zwłoki młodych, bestialsko zamordowanych kobiet, z zaszytymi ustami i głowami odrąbanymi od ciała. Zdesperowana policja, uginając się pod naporem opinii publicznej, sięga po niecodzienne środki… Do pomocy komisarzowi Antoniemu Wróblowi zostaje oddelegowany inżynier Stefan Ossowiecki – znane warszawskie medium, u którego na „seansach z duchami” bywał nawet sam marszałek Piłsudski. Współpraca między jasnowidzem a niechętnym mu racjonalistą nie układa się jednak najlepiej. Policja zostaje zmuszona, by skorzystać także z wpływów… Taty Tasiemki, najsłynniejszego przedwojennego gangstera.
„Fenomen z Warszawy” Tomasza Duszyńskiego to niezwykle realistyczny i barwny fresk z epoki, w którym przedwojenne życie elit miesza się z historiami prosto z gangsterskiego półświatka. To trzymający do końca w napięciu kryminał historyczny wielokrotnie nagradzanego autora serii "Glatz", który powraca z nową powieścią.
“Fenomen z Warszawy” otwiera nową serię kryminałów historycznych Tomasza Duszyńskiego.
Niedługi po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w tętniącej życiem Warszawie dochodzi do serii bestialskich morderstw, które wpływają negatywnie na wizerunek warszawskiej policji. Do trudnej sprawy wraz z komisarzem Antonim Wróblem zaangażowany zostaje nietypowy pomocnik — inżynier Stefan Ossowiecki. Jako znane warszawskie medium ma przyśpieszyć rozwiązanie sprawy, gdy wspólne działania nie przynoszą zadowalającego efektu, policja idzie na układ z najsłynniejszym przedwojennym gangsterem Tatą Tasiemką.
To wielowątkowy obraz lat 30., w którym bohema artystyczna łączy się z gangsterskim półświatkiem, a fikcja literacka z faktami, które od pierwszych stron porywają czytelnika i nie pozwalają się oderwać.
Nikt nie potrafi opisywać przedwojennej Polski tak barwnie jak Tomasz Duszyński, nieważne, czy akcja dzieje się w Kłodzku czy w Warszawie. A jeśli dodamy do tego intrygujący wątek brutalnych zbrodni popełnianych na młodych dziewczynach, otrzymamy w rezultacie książkę, która usatysfakcjonuje zarówno wielbicieli powieści historycznych, jak i miłośników kryminałów. Nawet dla fanów fantastyki znajdzie się coś dobrego. Polecam.
Anna Kańtoch
Dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Debiutował zbiorem opowiadań Produkt uboczny (2007). Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku ("Glatz"). Laureat Nagrody Złotego Pocisku Publiczności za powieść kryminalną "Glatz" oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną “Glatz. Kraj Pana Boga”.
Tytuł polskiego wydania: | Fenomen z Warszawy |
Tytuł oryginału: | Fenomen z Warszawy |
Autor książki: | Tomasz Duszyński |
ISBN: | 9788382104837 |
Format: | 135 x 210 mm |
Data wydania: | 9 lutego 2022 |
Liczba stron: | 368 |
Okładka | Miękka |
recenzja
„Fenomen z Warszawy” to pierwszy tom cyklu kryminałów retro o komisarzu Antonim Wróblu. Jest to coś, co zadowoli zarówno fanów kryminałów, jak i tych lubujących się w książkach, które dobrze oddają realia epoki historycznej, w której postacie fikcyjne mieszają się z tymi żyjącymi naprawdę. Historia tego tomu opowiada o brutalnych morderstwach młodych dziewczyn, które w 1930 roku nawiedzają Warszawę. Przy czwartej ofierze w sprawę zaangażowany zostaje jasnowidz Stefan Ossowiecki, który dzięki swoim mocom ma przyczynić się do złapania sprawcy. Ta postać wprowadza wątek paranormalny, jednak przez większą część lektury jest on bardzo wyważony, można powiedzieć, że marginalny, więc nie ma się czego obawiać ;) Intryga kryminalna jest mroczna i dynamiczna, jest i przepytywanie świadków i kilka bójek. Fabuła bogata jest z twisty i cliffhangery, postacie barwne i różnorodne, ale tym, co urzekło mnie najmocniej to świetnie oddane realia epoki i środowisko artystyczne, które przewija się przez tę historię – są aktorzy, jest teatr, są pisarze i malarze. I tak, większość z nich to postacie prawdziwe! Język jest delikatnie dostosowany do dawnych czasów, co nadaje historii realności. Całość czytałam z prawdziwą przyjemnością, polecam!