Brak produktów
- Pozycja obowiązkowa dla fanów kultury japońskiej;
- Alternatywna historia świata;
- Epickie bitwy setek steampunkowych okrętów powietrznych.
Piłsudski vs Amaterasu
Technologia kontra podniebne bestie
Japonia przeciw reszcie świata
Rok 1905. Świat stoi w obliczu największego konfliktu w dziejach. Uwolnione po tysiącu lat przedwieczne istoty nie zatrzymają się, dopóki nie podbiją całego świata dla boskiego tennō. Przywódcy najpotężniejszych mocarstw zawierają sojusz i wysyłają gigantyczną podniebną armadę nad Tokio, by zetrzeć tę metropolię z powierzchni ziemi.
Józef Piłsudski, wypatrujący okazji do odzyskania przez Polskę suwerenności, już obstawił zwycięzcę. Teraz musi udowodnić Japonii, że odrodzona Rzeczpospolita będzie wartościowym sprzymierzeńcem Imperium Wschodzącego Słońca.
Początek XX wieku. Japonia, wspierana przez przedwieczne, mityczne istoty, dąży do objęcia władzy nad całym światem. Zagrożone państwa łączą siły i wystawiają ogromną podniebną armadę. Od tej bitwy zależy wszystko. Jedynym Europejczykiem, którzy nie trzyma kciuków za przegraną Japonii jest Józef Piłsudski.
Zgasić Słońce to porywająca alternatywna historia świata z wyrazistymi bohaterami, wyrachowaną polityką i oszałamiającymi scenami batalistycznymi.
Powieść inspirowana obrazami Jakuba Różalskiego.
Imperium Słońca, smoki, potężne latające pancerniki i bitwy powietrzne. Polska i Piłsudski szukający w tym wszystkim szansy na odzyskanie niepodległości. Zgasić Słońce to rozwinięcie historii, która pojawiła się po raz pierwszy w antologii Inne Światy, mam więc do niej wyjątkowy sentyment. Ta historia i ten świat zasługiwały na rozwinięcie w tak fascynującej powieści. Gorąco polecam każdemu fanowi fantastyki, diesel-punka i historii alternatywnej.
Jakub Różalski
Tylko Robert J. Szmidt mógł połączyć japońskie wierzenia, magię, nowoczesną technologię i polskie dążenia niepodległościowe w tak fascynującą, totalnie wybuchową mieszankę.
Robert M. Wegner
Zgasić Słońce chwyta za gardło, wyrywa z realnego świata i nie pozwala do niego wrócić. Niepowtarzalny styl, wartka akcja. Tą książką Robert J. Szmidt potwierdza, że gdyby nie on, wielu z nas nie wiedziałoby, jak powinno się pisać.
Remigiusz Mróz
Robert J. Szmidt
Autor wielu powieści i opowiadań science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor, dziennikarz i wydawca. Jeden z pomysłodawców nagrody „Sfinks”, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction”.
Tytuł polskiego wydania: | Zgasić Słońce. Szpony Smoka |
Autor książki: | Robert J. Szmidt |
ISBN: | 9788381295901 |
Data wydania: | 29 stycznia 2020 |
Format: | 135 x 210 mm |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 448 |
recenzja
Rok 1905. Japonia wspierana przez pradawne istoty zagraża Europie zagarniając stopniowo kolejne państwa. Armada okrętów wojennych wyrusza z Rosji na misję mającą odmienić losy świata i wielkiej wojny. Pod osłoną chmur zmierzają w kierunku Tokio, by wraz ze zjednoczoną flotą uderzyć na miasto i jego najświętsze miejsca.
Jednak wszystko idzie nie tak. Japończycy mają wsparcie sił, o których się koalicjantom nie śniło. Wydają się spodziewać ataku, a istoty, których miało nie być, atakują z pełną mocą.
Młody kadet, Andrzej Horodyński znajduje się w środku tego koszmaru i jeszcze nie wie jak wiele będzie zależeć właśnie od niego. Chłopak nie prosił się o służbę pod godłem okupanta, stara się jednak być najlepszym w tym co robi, stara się przeżyć.
Młody Horodyński ratując się ze zniszczonego pancernika ląduje w samym sercu piekła spalonego przez pożary i pełnego wrogich jednostek. Trafia do niewoli, gdzie zazna nieludzkich warunków i tortur. Niespodziewanie pojawia się tajemniczy emisariusz, Józef Piłsudski, który roztacza przed młodym człowiekiem swój śmiały plan odrodzenia państwa polskiego. Co z tym wspólnego ma jego pobyt w Japonii i jaką rolę ma w nim odegrać Andrzej Horodyński?
„Zgasić słońce”, to książka, którą przypisałabym do literatury batalistycznej, ze względu na sugestywny opis olbrzymiej bitwy powietrznej i trudów życia obozowego, ale ze znaczącym elementem fantastyki. Jest to również niewątpliwie powieść patriotyczna. O zagubieniu własnej tożsamości, poszukiwaniu przynależności, lojalności, trudnych wyborach, ale i bezwzględności i nieodwołalności ich konsekwencji.
To moje pierwsze zetknięcie z twórczością autora, ale całkiem udane. Mimo poruszanej tematyki książkę czyta się lekko, a główny bohater, ze swymi rozterkami bez wątpienia podnosi pozytywny jej odbiór.