Brak produktów
- barwny opis ponad 100-letniej historii futbolu na Półwyspie Apenińskim;
- zbiór anegdot, które powinien znać każdy fan włoskiej piłki;
- najbardziej kontrowersyjne, najmroczniejsze opowieści o Calcio - opowiedziane wprost, bez owijania w bawełnę.
Włoska piłka bez cenzury
John Foot w książce „Calcio” opowiada o historii włoskiego futbolu od jego początków w latach 90. XIX wieku do teraźniejszości. Niemal za rękę prowadzi nas przez labirynt najwybitniejszych zespołów i piłkarzy, pasji i sukcesu. To mieszanka poważnych analiz i zabawnych anegdot. Szczegółowych opisów meczów i zamieszek kiboli. Catenaccio i Calciopoli.
„Historia włoskiego futbolu” zawiera te najpiękniejsze chwile w piłkarskiej historii kraju, jak czterokrotne zwycięstwo reprezentacji Włoch na mundialu (1934, 1938, 1982, 2006), ale też te najsmutniejsze, jak śmiertelne potrącenie Gigiego Meroniego, „włoskiego George’a Besta”, przez wiernego fana Torino, który 33 lata później, w 2000 roku, objął stanowisko dyrektora generalnego tego klubu. Dowiesz się też dlaczego Polacy upatrzyli sobie właśnie włoską ziemię jako atrakcyjne miejsce do gry w piłkę: od Bońka i Żmudy, przez Boruca i Glika, do Piątka, Zielińskiego, Szczęsnego i kilkunastych innych.
O aktualizację informacji o najnowsze wydarzenia zadbał jeden z największych polskich specjalistów w temacie Serie A – Rafał Stec.
Włoska piłka nie jest już zabawą. Ciężko w ogóle nazwać ją po prostu sportem. Dla Włochów jest religią, która pochłonęła ich bez reszty.
Trzymacie w rękach prawdziwą cegłę, ale odważcie się ją otworzyć, a zobaczycie przed oczami drzwi prowadzące do przeszłości niczym w serialu „Dark”. Staniecie przed szansą przeniesienia się do fascynujących historii piłki na Półwyspie Apenińskim, o której sam Silvio Berlusconi mówi: „jest tak samo irracjonalna jak kobiety”. Bo „calcio” to nie tylko gracze, transfery, stadiony i kibice. To także fochy, groteskowe konflikty i awantury. To skutery spadające z trybun i wybite witryny restauracji prowadzonych przez słynnych „giocatorich”. To noszenie na rękach. To palenie czarownic. Nieustanna huśtawka, która sprawia, że paleta barw piłki w Italii jest najszersza na całym Starym Kontynencie. Alberto Gilardino zdobył się kiedyś na intrygującą refleksję: „To niesamowite, ale to właśnie my, piłkarze, jesteśmy w stanie jako jedyni dać większe show niż politycy w tym kraju”. Turysta jadący do Włoch zawsze pragnie dwóch rzeczy: pizzy i pasty. Kibic calcio i literatury musi zapragnąć tej książki.
Filip Kapica, Eleven Sports
Calcio to być może najbardziej wyjątkowa książka, jaką przetłumaczyłem. Pokazuje piłkarskie Włochy bez makijażu, z irytującymi wadami i niedoskonałościami, a jednak wciąż piękne i niezwykle intrygujące. Odsłania grzechy włoskiej piłki nożnej, jednocześnie nie pozbawiając jej geniuszu i wyjątkowego charakteru, który odróżnia ten świat od wszystkich innych lig. Autor przypomniał mi, dlaczego zakochałem się w tym kraju.
Marcin Nowomiejski, JuvePoland
Włosi pozostają w awangardzie, ich futbolowa kultura wrosła zbyt głęboko w tkankę społeczną, żeby prędko zwiędnąć. John Foot odmalowuje tego bzika na setkach stron.
Rafał Stec, Gazeta Wyborcza
Bardziej wypchanej historiami, faktami, skandalami i postaciami książki o Calcio nie poznałem. W tym przypadku od przybytku głowa nie rozboli.
Tomasz Lipiński, Canal+
John Foot – profesor na Uniwersytecie w Bristolu, zajmujący się włoską historią nowoczesną. Regularnie pisze dla „The Guardian”, suplementu literackiego „The Times”, „London Review of Books” oraz „Internazionale”. Ukończył Oxford, a następnie zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie Cambridge, broniąc pracy o ruchach socjalistycznych w Mediolanie w latach 1914 – 1921. W swoim życiu opublikował wiele książek o włoskiej tematyce. Wielokrotnie udzielał się w mediach na Półwyspie Apenińskim, ale także w Wielkiej Brytanii, Australii, a nawet Brazylii i Szwajcarii.
W młodości John Foot zafascynował się historią Włoch. Poznawał ją szczegółowo przez wiele lat, a pasja do futbolu sprawiła, że to właśnie Calcio znalazło w jego sercu szczególne miejsce. Niewyobrażalną wiedzę postanowił przelać na papier. Na kilkuset stronach swojej książki zaprezentował dzieje włoskiej piłki od jej początków w latach 80. XIX wieku do czasów współczesnych.
Autor wiele miejsca poświęcił największym klubom, które od lat zaciekle rywalizują ze sobą w Serie A oraz Coppa Italia: Juventusowi i Torino, Interowi i Milanowi czy Romie i Lazio. Zgromadził mnóstwo anegdot, opowiadań i szczegółowych opisów meczów, które na dobre zapisały się na kartach historii. Nie pominął też trudnych tematów i korupcyjnych skandali, na czele z aferą Calciopoli.
Na Półwyspie Apenińskim piłka nożna jest traktowana wyjątkowo, niczym religia. Gdyby ktoś miał jeszcze co do tego wątpliwości, książka “Calcio. Historia włoskiego futbolu” ostatecznie je rozwieje.
Tytuł polskiego wydania: | Calcio. Historia włoskiego futbolu (Wydanie II) |
Tytuł oryginału: | Calcio. A History of Italian Football |
Autor książki: | John Foot |
Tłumaczenie: | Marcin Nowomiejski |
ISBN: | 9788383306711 |
Data wydania: | 20 marca 2024 |
Format: | 140 x 205 mm |
Liczba stron: | 720 |
Okładka | Twarda |
Produkt: | Książka papierowa |