Brak produktów
- analiza społeczno-gospodarcza FC Barcelony, czyli jednego z najpopularniejszych klubów na świecie;
- lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Leo Messiego i Barçy, lecz także dla ludzi, którzy interesują się biznesem;
- niesztampowa publikacja współautora kultowej Futbonomii, Simona Kupera.
„Początkowo zamierzałem opisać drogę Barçy na sam szczyt, co zresztą zrobiłem, ale na koniec musiałem napisać również o jej schyłku i upadku”
Barça nie jest tylko jednym z najpopularniejszych klubów sportowych na świecie – to również jedna z najbardziej wpływowych organizacji w skali globalnej. Nic dziwnego, że jej motto to „więcej niż klub”, skoro ma setki milionów obserwujących w mediach społecznościowych, a Camp Nou odwiedza rocznie cztery miliony osób. Nie zawsze tak to jednak wyglądało – w minionych 30 latach Barcelona przeszła metamorfozę z zespołu lokalnego w globalnego potentata. Stała się wzorem doskonałości sportowej i zaczęła regularnie sięgać po trofea.
Simon Kuper drobiazgowo opisuje, jak doszło do tej przemiany. Holenderski dziennikarz przedstawia strukturę organizacyjną, w szczegółach omawia też pracę trenerów, członków sztabu medycznego, analityków i dietetyków, którzy zrewolucjonizowali środowisko sportowe. Rekonstruuje proces stawania się odnoszącym największe sukcesy klubem na świecie, a także tłumaczy, dlaczego Barcelonie grozi obecnie utrata tej pozycji. Analizuje również wpływ na funkcjonowanie klubu jego dwóch największych legend, Johana Cruyffa i Lionela Messiego.
Jak wiele innych czołowych firm o globalnym zasięgu FC Barcelona pilnie strzeże swoich sekretów. Nie wpuszcza za kulisy zbyt wielu postronnych. Kuper – po kilkudziesięciu latach pisania o piłce oraz o katalońskim klubie – otrzymał niespotykany dotąd dostęp do ludzi, którzy na co dzień zabiegają, by utrzymać Barçę na szczycie.
Autor bestsellera Futbonomia w osobistym stylu ujmująco opisał najnowsze sukcesy i problemy FC Barcelony. Stworzony przez niego portret tej niesamowitej instytucji wykracza poza ramy futbolu i pozwala poznać Barçę jako niepowtarzalny fenomen społeczny, kulturowy i polityczny.
FC Barcelona to więcej niż klub. To najbardziej rozpoznawalna katalońska marka na świecie, z długą i piękną historią. A także symbol aspiracji niepodległościowych najbogatszego regionu Hiszpanii i machina marketingowa, której ekspansja objęła 250 milionów obserwujących w mediach społecznościowych. Do niedawna zaś również najpiękniej grająca drużyna nowego tysiąclecia.
Jej globalny zasięg, fenomen społeczno-kulturowy, pasmo odnoszonych sukcesów oraz obecne problemy finansowe opisał Simon Kuper, współtwórca bestsellera Futbonomia. Holenderski pisarz otrzymał wgląd w zakulisowe funkcjonowanie Barcelony jako instytucji, przeanalizował jej przeszłość oraz teraźniejszość. Nie zapomniał też o wpływie, jaki na Barcelonę mieli m.in. śp. Johan Cruyff, który stworzył legendarny Dream Team, i Lionel Messi, czyli klejnot z Rosario oszlifowany przez trenerów La Masii. To głównie dzięki nim Barcelona zyskała zupełnie nową jakość, zaczęła zdobywać najważniejsze trofea i wyróżniać się na tle innych zespołów widowiskową grą zarówno w XX, jak i XXI wieku. W ostatnich latach jednak Barcelona odnotowała ogromną stratę sięgającą ponad pół miliarda euro, a wszystko przez nietrafione transfery i życie ponad stan pod przywództwem Josepa Marii Bartomeu.
Autor książki pt. Barça. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną z kronikarską dokładnością przedstawił drogę Blaugrany do wielkości oraz wskazał przyczyny kłopotów, z którymi boryka się kataloński gigant, jednocześnie przypominając, że odbudowa potęgi klubu to proces długofalowy.
To jedyny znany mi pożytek z pandemii: Simon Kuper napisał w czasie lockdownu reportaż o Barcelonie. Nie znam nikogo równie wtajemniczonego, kto potrafiłby opowiadać o sporcie w sposób zrozumiały dla niewtajemniczonych. Jeśli chcecie zarazić kogoś katalońską pasją, pokazać mu kulisy funkcjonowania klubu, opowiedzieć o czasach wielkości i pozwolić zrozumieć przyczyny kryzysu, podarujcie mu tę książkę.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”
„Barcelona jest klubem w ścisłym sensie tego słowa, czyli lokalnym i dobrowolnym stowarzyszeniem członków” – pisze Kuper we wstępie do swej książki. Miliony kibiców Barçy na całym świecie chciałoby zajrzeć do tego ekskluzywnego klubu, obejrzeć go od środka, poznać panujące w nim zwyczaje i jego specyfikę, a holenderski autor im to umożliwia. Otwiera przed nami wszystkimi drzwi Can Barça – Domu Barçy. Sam był w nim często gościem, poznał bodaj wszystkich mieszkańców, niemal ze wszystkimi rozmawiał. Podczas lektury nie sposób nie zakochać się w tym klubie. Dlatego czytając ostatnie rozdziały, poświęcone jego upadkowi, odczuwa się zgoła fizyczny ból.
Leszek Orłowski, Piłka Nożna / CANAL+
Myśleliście, że wiecie już wszystko o Barcelonie, i zastanawiacie się, po co kolejna książka na jej temat? Nic bardziej mylnego. Simon Kuper nie tylko na nowo odkrywa to, co już wydawało się opowiedziane, ale zagląda też w do tej pory nieodkryte miejsca i zadaje pytania, które jeszcze nie padły.
Joanna Wiśniowska, „Gazeta Wyborcza”
Simon Kuper przedstawia FC Barcelonę od strony, której nie widać podczas transmisji telewizyjnych z jej meczów. To kontrastowa opowieść o ludziach, takich jak Johan Cruyff i Lionel Messi, których połączyła jedna, wspólna cecha – bordowo-granatowa krew płynąca w żyłach.
Maciej Łoś, FCBarca.com
Przez większą część minionych 30 lat teksty Simona stanowiły nieodłączny element futbolowego krajobrazu. Jego dostęp do Barçy umożliwił mu przedstawienie historii tego klubu i jego największej gwiazdy w sposób dla innych nieosiągalny. Ta książka to kronika i jednocześnie analiza całej epoki w historii futbolu. Jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy w tej epoce żyć, zwłaszcza, że podobne rzeczy mogą się już nigdy nie powtórzyć.
Billy Beane, legendarny dyrektor Oakland A, bohater książki Michaela Lewisa Moneyball
(ur. 15 października 1969 w Kampali w Ugandzie) – jeden z najsłynniejszych pisarzy i dziennikarzy piłkarskich. Jego artykuły pojawiają się w gazetach i czasopismach na całym świecie. Regularnie pisze o sporcie dla „Financial Times”. Za książkę Football Against the Enemy otrzymał w 1994 roku prestiżową nagrodę William Hill Sports Book of the Year. Autor pozycji Futbol w cieniu Holokaustu (Wydawnictwo Wiatr od Morza, 2013), w której opisuje wojenne i powojenne dzieje europejskich klubów piłkarskich i reprezentacji narodowych. Współautor Futbonomii (Wydawnicstwo SQN, 2017). Wraz ze Stefanem Szymańskim i Benem Lyttletonem prowadzi agencję Soccernomics.
Tytuł polskiego wydania: | Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną. Wydanie II |
Tytuł oryginału: | The Barcelona Complex: Lionel Messi and the Making - And Unmaking - Of the World's Greatest Soccer Club |
Autor książki: | Simon Kuper |
ISBN: | 9788383304502 |
Tłumaczenie: | Bartosz Sałbut |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 20 października 2023 |
Okładka | Miękka |
Liczba stron: | 512 |
Produkt: | Książka papierowa |