Brak produktów
- najbardziej kompleksowa książka o dziejach najważniejszego i największego turnieju w dziejach piłki nożnej, uaktualniona także o rozdział dotyczący mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku;
- kontynuacja Historii mundiali. Tom I 1930 – 1974 – książki uznanej przez czytelników za Historyczną Sportową Książkę Roku 2022;
- dzieło Leszka Jarosza łączy pokolenia kibiców wychowanych na Maradonie, brazylijskim Ronaldo, CR7 i Lionelu Messim.
Nikt nie opisał historii mistrzostw świata w piłce nożnej tak, jak zrobił to Leszek Jarosz. Po sukcesie pierwszego tomu, który został wybrany Historyczną Sportową Książką Roku 2022, nadszedł czas na kontynuację. W drugiej części Historii mundiali uznany dziennikarz w swoim kronikarskim stylu opisuje turnieje od 1978 do 2022 roku.
Oczywiście najważniejsi są tu bohaterowie muraw jak Kempes, Boniek, Ronaldo, Zidane, Messi czy wreszcie Diego Maradona z dwoma golami strzelonymi w meczu z Anglią w 1986 roku, ale nie brak też tła politycznego i społecznego.
Kto otrzymał złoty zegarek za najszybciej strzelonego gola na mundialu w 1978 roku? Czy cztery lata później Polacy rzeczywiście mogli nie wystąpić w Hiszpanii? Dlaczego Kolumbia zrezygnowała z organizacji turnieju w roku 1986? Jak aktor Robin Williams nazwał sekretarza generalnego FIFA Seppa Blattera podczas ceremonii losowania grup mundialu w USA? Czy „Boski Diego” w 1994 roku padł ofiarą spisku? Co Mario Götze usłyszał od Joachima Löwa przed wejściem na boisko w finale mundialu w Brazylii? I wreszcie: kiedy i jak bardzo zepsuta i skorumpowana stała się FIFA? Czy wtedy, gdy organizację turnieju w 2006 roku kupili Niemcy? Czy upadła moralnie, kiedy pozwoliła Rosji przeprowadzić turniej w 2018 roku w cieniu toczącej się w Donbasie wojny?
To tylko część problemów, z którymi mierzy się autor, przedstawiając jednocześnie kompleksową i najbardziej aktualną historię zmagań o piłkarski Puchar Świata – włącznie z turniejem rozegranym w Katarze w 2022 roku.
Potęgę futbolu tworzy między innymi nieprzewidywalność meczów na mistrzostwach świata. To dzięki największym gwiazdom, niespodziewanym bohaterom i nagłym zwrotom akcji raz na cztery lata miliardy kibiców zasiadają przed telewizorami, aby podziwiać zmagania najlepszych drużyn narodowych o Puchar Świata.
Mundial to bez wątpienia najbardziej ekscytująca rywalizacja piłkarska, która ma globalny wpływ nie tylko na sport, ale i na popkulturę, politykę oraz relacje społeczno-gospodarcze między państwami. Tacy zawodnicy jak Diego Maradona, Romário, Roberto Baggio, Il Fenomeno Ronaldo, Zinédine Zidane, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo czy Kylian Mbappé sprawili, że jest to najpopularniejszy turniej na kuli ziemskiej.
Mimo upływu czasu MŚ nadal pozostały niezmienną częścią życia pasjonatów futbolu. Należy do nich Leszek Jarosz, który wykonał benedyktyńską pracę i napisał drugi tom Historii mundiali. Jego nowa książka obejmuje dzieje mistrzostw świata od 1978 do 2022 roku.
Kto otrzymał złoty zegarek Seiko za najszybciej strzelonego gola na argentyńskim mundialu w 1978 roku? Ile sekund panował nad piłką Dennis Bergkamp, zanim strzelił jednego z najpiękniejszych goli w historii MŚ? Który piłkarz rozegrał tylko 88 sekund i został mistrzem świata? Co Joachim Löw powiedział Mario Götze przed wpuszczeniem go na boisko w wielkim finale przeciwko Argentynie i jak aktor Robin Williams nazwał sekretarza generalnego FIFA Seppa Blattera podczas ceremonii losowania grup mundialu w USA?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najobszerniejszej kronice dotyczącej finałów MŚ.
Byłem na wszystkich mundialach od 1978 do 2022 roku. Komentowałem 12 meczów finałowych, a łączą je wielkie triumfy Argentyny: od Kempesa w Buenos Aires przez Maradonę w Mexico City do Messiego w katarskim Lusajlu. Wszystkie te turnieje opisuje Leszek Jarosz w drugim tomie swojego imponującego dzieła. Wiele faktów było dotąd nieznanych, wiele informacji zaskakuje nawet mnie. Przede wszystkim jednak przy tej lekturze odżywają wspomnienia. Aż znowu chcę krzyknąć: „Argentyno! Co ty robisz!”.
Dariusz Szpakowski, TVP Sport
Tom 1 to była Sportowa Książka 2022! Żadna tam historyczna, po prostu najlepsza! Tom 2 jest tego tylko potwierdzeniem. I nikt mnie nie przekona, że wystarczy nam Wikipedia. Niezbędne są różnorakie źródła i lata poszukiwań. Leszek to badacz historii futbolu. A takich nie ma już wielu…
Jerzy Chromik, dziennikarz, autor trzech tomów Remanentu
Leszek Jarosz pisze historię mundiali od początku. Szuka prawdy, przekopuje źródła, tworzy nową jakość. To historyczne dziennikarstwo śledcze najwyższej próby.
Michał Kołodziejczyk, dyrektor redakcji CANAL+ Sport
To nie jest historia wyznaczana wyłącznie sukcesami, dobrymi decyzjami FIFA i fantastycznymi piłkarzami. Leszek Jarosz opisuje mundiale takimi, jakie były: ze wspaniałymi meczami, a także zdarzeniami, którym daleko do szlachetnych idei sportu. Wyniesiona z tej podróży wiedza jest ogromna, więc nie warto zwlekać z lekturą.
Michał Zachodny, dziennikarz Viaplay i autor Polskiej myśli szkoleniowej
Na mundial czekają z utęsknieniem miliony kibiców zmęczonych oglądaniem tych samych meczów w rozgrywkach klubowych. Raz na cztery lata turniej ten wnosi do futbolu powiew świeżości. Mistrzostwa świata w piłce nożnej są odzwierciedleniem czasów, w których żyjemy, a drugi tom Historii mundiali Leszka Jarosza to najbardziej kompleksowa książka na temat zmagań o dzieło Silvio Gazzanigi.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
Pochodzi z Puław, od 2006 roku jest dziennikarzem TVP Sport; wiele lat kierował m.in. newsami sportowymi Telewizji Publicznej (Sport w TVP 1, twórca Sportowego Wieczoru). Wcześniej w BBC (Sekcja Polska/World Service), gdzie w latach 1994–2006 przeszedł ścieżkę od reportera politycznego do dyrektora biura warszawskiego. Stały współpracownik pisma „Kopalnia. Sztuka futbolu”, w 2020 r. nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za tekst o meczu Polski z Brazylią na MŚ w 1938. Na Facebooku prowadzi stronę Historia Mundiali.
Tytuł polskiego wydania: | Historia mundiali. Tom 2. 1978–2022 |
Tytuł oryginału: | Historia mundiali. Tom 2. 1978–2022 |
Autor książki: | Leszek Jarosz |
ISBN: | 9788382109740 |
Data wydania: | 22 marca 2023 |
Format: | 165 x 235 mm |
Liczba stron: | 808 |
Okładka | Twarda |
Produkt: | Książka papierowa |
recenzja
Na kartach drugiego tomu „Historii mundiali” znajduje się opis dwunastu finałów mistrzostw świata w piłce nożnej od 1978 roku aż do ostatniego turnieju rozegranego w 2022 roku. Tak jak to miało miejsce w pierwszym tomie, tak i w drugim opowieść ułożona jest chronologicznie, a konstrukcja przejrzysta. Najpierw otrzymujemy podstawowe informacje o danym mundialu, czyli poznajemy gospodarza turnieju, daty jego rozegrania, ilość zespołów, stadiony, mistrza świata, czy wyniki poszczególnych meczów.
Do tego autor przedstawia postacie związane z danymi mistrzostwami, inne ważne fakty, gole, rekordy, czy ciekawostki. Później Leszek Jarosz opisuje historię konkretnego mundialu, nie pomijając przy tym tła politycznego i społecznego, a główna narracja przeplatana jest graficznie oddzielonymi od niej anegdotami i interesującymi opowieściami.
Autor za swoją tytaniczną pracę, którą mogliśmy podziwiać w tomie pierwszym został nagrodzony, gdyż jego dzieło zostało wybrane Historyczną Sportową Książką Roku 2022. Wysoki poziom został utrzymany także w drugiej części. Ponownie Leszek Jarosz odnalazł mnóstwo ciekawostek i nieznanych faktów. Ponownie to istna kopalnia wiedzy. Ponownie ilość szczegółów powala, więc nie sposób ich zapamiętać. Ale ponownie i ten tom trzeba przeczytać.
Od którego turnieju hiszpańskie słowo „mundial” stało się synonimem finałów mistrzostw świata? Która drużyna na mundialu ’78 nie przegrała meczu grając aż w siedmiu spotkaniach a mimo to nie wygrała turnieju? Kto i w jakich okolicznościach stał się najsłynniejszą kobietą w dziejach MŚ? Czy według dzisiejszych norm antydopingowych Maradona również zostałby ukarany tak jak to miało miejsce podczas turnieju w USA?