Przełom kwietnia i maja to dla wszystkich sympatyków snookera prawdziwa uczta. To wówczas wyłaniany jest mistrz świata. Właśnie ta impreza jest najbardziej prestiżowa i dzięki triumfowi w niej można przejść do historii tej dyscypliny. Stoły na całym świecie widziały już niejednego magika, który potrafił wyczyniać przy nich cuda. Wydawnictwo SQN prezentuje swą najnowszą książkę pt. Ronnie O’Sullivan. Nie do zdarcia. My zaś w poniższym tekście przedstawiamy zestawienie pięciu najlepszych naszym zdaniem snookerzystów w dziejach.
1. Stephen Hendry – The Golden Boy (jego życie poznasz dzięki lekturze książki Stephen Hendry. Autobiografia wydanej w specjalnej serii SQN Originals)
Urodzony w 1969 roku szkocki zawodnik rozpoczął grę w snookera w wieku 12 lat. Stało się tak za sprawą otrzymanego od ojca stołu snookerkowego. Od razu dało się zauważyć smykałkę Stephena do tej gry. Po trzech latach rywalizacji na amatorskim poziomie w 1985 roku przeszedł na zawodowstwo. Stał się najmłodszym profesjonalnym graczem w historii. W sezonie 1987/1988 zdobył swój pierwszy tytuł rankingowy. Przełom lat 80. i 90. był początkiem najlepszego okresu Hendry’ego. W 1990 roku po raz pierwszy sięgnął po mistrzostwo świata, a na koniec sezonu objął liderowanie w rankingu światowym.
Do dziś Hendry jest najmłodszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Rok po tym sukcesie doszedł do ćwierćfinału, ale nieprzerwanie od 1992 do 1996 roku wygrywał turniej wyłaniający najlepszego zawodnika globu, który rokrocznie odbywa się w Sheffield. W latach 1994–1996 triumfował również w bardzo prestiżowym UK Championship. Szkot mistrzem świata zostawał łącznie siedem razy, a ostatnią wiktorię dołożył w 1999 roku. Potem jego kariera wyhamowała, a zakończył ją w 2012 roku. Zaliczył podczas niej 777 breaków stupunktowych oraz 11 breaków maksymalnych (w tym trzy w Crucible Theatre w Sheffield).
2. John Higgins – Wizard of Wishaw
John został profesjonalnym graczem w 1992 roku, mając 17 lat. Przez pierwsze dwa lata nie odnotowywał zachwycających wyników, ale przełom nastąpił w sezonie 1994/1995, w którym zwyciężył w World Open, Scottish Open oraz British Open. Niezwykle ważnym momentem w karierze Higginsa było pierwsze mistrzostwo świata zdobyte w 1998 roku. Już rok później objął fotel lidera światowego rankingu, na którym zasiadał przez dwa lata. W latach 1999 i 2001 wygrywał UK Championship. W 2007 roku po raz drugi w karierze został mistrzem świata.
Był to początek bardzo udanego sportowo okresu dla Szkota, powtórzył on bowiem ten wyczyn jeszcze w 2009 i 2011 roku. W 2010 roku John został zawieszony na sześć miesięcy po tym, jak przyłapano go na rozmowie z rzekomymi przedstawicielami firmy bukmacherskiej, podczas której zgodził się przyjąć 300 tysięcy euro łapówki w zamian za przegranie kilku partii na zbliżającym się turnieju. W rzeczywistości była to dziennikarska prowokacja. W latach 2017–2019 co roku dochodził do finału MŚ, ale za każdym razem przegrywał. Dotychczas odnotował 948 breaków stupunktowych oraz 12 maksymalnych podejść.
3. Ronnie O’Sullivan – The Rocket (jego karierę zgłębisz, czytając Ronnie O’Sullivan. Nie do zdarcia)
Anglik rozpoczął swą przygodę ze snookerem w wieku siedmiu lat i od początku było widać, że może stać się wielką postacią tego sportu. W wieku 13 lat wygrał mistrzostwa Wielkiej Brytanii do lat 16. Mając 16 lat, przeszedł na zawodowstwo. W swoim drugim sezonie w profesjonalnych rozgrywkach wygrał British Open oraz UK Championship. Kolejne lata obrodziły w kilka ważnych triumfów, ale najważniejszy z nich przyszedł w 2001 roku, gdy Ronnie zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata. Po raz pierwszy liderem rankingu został w kampanii 2002/2003, a już w kolejnym roku sięgnął po drugi skalp w Crucible Theatre.
Ronnie jest genialnym zawodnikiem, ale czasami przy stole zachowywał się nieelegancko. Jego problemy osobiste doprowadziły do poddania meczu z Hendrym podczas UK Championship 2006. Kolejny mistrzowski tytuł zdobył w 2008 roku. Zaczął również regularnie biegać, co pozwoliło mu uwolnić się od nałogów. W latach 2012 i 2013 O’Sullivan po raz czwarty i piąty wygrał turniej w Sheffield. Wyczyn ten powtórzył jeszcze w latach 2020 i 2022, dzięki czemu (wliczając wiktorie w UK Championship oraz Masters) został najwybitniejszym snookerzystą w dziejach. Wbił 1202 breaki stupunktowe oraz 15 breaków maksymalnych.
4. Steve Davis – The Nugget
Ojciec Davisa był przez wiele lat zapalonym graczem i przeniósł swą pasją również na syna. Steve sięgnął po kij snookerowy w wieku 12 lat w klubie robotniczym i tak mu się spodobało, że przez następne niemal 50 lat uprawiał ten sport wyczynowo. Przez dziewięć lat grał jako amator, a w 1978 roku został profesjonalistą. Już w drugim sezonie w zawodowym tourze doszedł do ćwierćfinału mistrzostw świata, a rok później jego kariera nabrała wielkiego rozpędu, czego efektem był pierwszy tytuł mistrza świata. W sezonie 1983/1984 stał się liderem rankingu i nie oddał prowadzenia przez kolejne siedem lat, aż zmienił go Stephen Hendry.
W latach 1983–1989 meldował się w finałach mistrzostw świata. Pięć z nich wygrał (1983–1984 oraz 1986–1989), a w dwóch musiał uznać wyższość Dennisa Taylora oraz Joe Johnsona. Davis cztery razy z rzędu wygrał UK Championship (1984–1987). Po straceniu miana najlepszego snookerzysty na rzecz Hendry’ego Steve już nigdy nie wrócił do formy prezentowanej w latach 80. Dwukrotnie jeszcze wygrał Welsh Open i w 1997 roku Masters, ale to były jego ostatnie podrygi. Karierę zakończył w 2016 roku. Zaliczył 338 breaków stupunktowych i jeden break maksymalny.
5. Mark Selby – The Jester from Leicester
W 1998 roku wygrał mistrzostwa Anglii do lat 15 i rok później dołączył do grona zawodowców. Pierwsze lata w profesjonalnym snookerze dla młodego Anglika nie były zbyt udane. Dopiero w roku 2007 zaczął pokazywać swój potencjał, dochodząc do finału MŚ, w którym uległ Johnowi Higginsowi. Niecały rok potem wygrał Welsh Open i zaczął liczyć się w stawce najlepszych graczy na świecie. W 2012 roku zwyciężył w UK Championship. W sezonie 2012/2013 został liderem światowego rankingu i pozostawał nim aż do kampanii 2018/2019.
W roku 2014 odniósł premierowe zwycięstwo w Crucible Theatre. Osiągnięcie to powtórzył w latach 2016 i 2017. Domeną Selby’ego zawsze była stabilność, która przez lata pozwalała mu utrzymywać się na najwyższym poziomie. Po czwarte mistrzostwo świata sięgnął w 2021 roku. Dwa lata potem przegrał decydujące starcie z Lucą Brecelem, ale jako pierwszy zdobył maksymalnego breaka w finale mistrzostw świata. Był to jego piąty taki wyczyn w karierze w ogóle, a do tego dołożył 778 breaków stupunktowych.
Snooker dla wielu jest grą ciężką do zrozumienia. Kto jednak raz w nią wsiąknie, zostaje jej fanem na długie lata. Zapraszamy do sportowej księgarni internetowej labotiga.pl. Znajdziesz tam wiele książek o sporcie, w tym również o snookerze!
Skomentuj ten wpis Skasuj cytowanie