Świat gór jest piękny i od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem. Aby wspinać się na najwyższe i najbardziej wymagające szczyty, potrzeba nie lada odwagi i talentu. Tylko nieliczni ludzie mają predyspozycje do pokonywania najtrudniejszych górskich szklaków. Wydawnictwo SQN prezentuje swą najnowszą książkę pt. Skalny pielgrzym. W poniższym tekście zaś prezentujemy Ci zestawienie pięciu najsłynniejszych polskich himalaistów w dziejach.
1. Jerzy Kukuczka
Pochodzący z Istebnej Kukuczka rozpoczynał przygodę ze sportem od podnoszenia ciężarów, ale musiał porzucić tę dyscyplinę wskutek problemów zdrowotnych. W 1965 roku wstąpił do Harcerskiego Klubu Taternickiego, a rok później został członkiem Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego. Dość szybko piął się po szczeblach organizacji, a do tego oczywiście ciągle poprawiał swe wspinaczkowe umiejętności, co zaowocowało pierwszymi próbami ataków szczytów w Alpach i Dolomitach w pierwszej połowie lat 70. XX wieku.
Swój debiut w Himalajach zaliczył w październiku 1979 roku – wraz z trzema kolegami odhaczył na swej liście Lhotse. Następnie zdobył nową drogą Mount Everest w 1980 oraz Manaslu w 1981 roku. Rok potem zaliczył Broad Peak, a w 1983 roku Gaszerbrum II oraz Gaszerbrum I. W 1985 roku zdobył aż trzy szczyty: Dhaulagiri, Czo Oju, a także Nanga Parbat. Od stycznia do listopada 1986 roku, zaliczył Kanczendongę, K2 i Manaslu. W 1987 oku zaś zdobył Annapurnę I i Sziszapangmę. Jest drugim w historii zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. Kukuczka zginął w wieku 41 lat, 24 października 1989 roku przy próbie wejścia na Lhotse przez niezdobytą wówczas południową ścianę.
2. Wanda Rutkiewicz
Jako repatriantka tuż po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną znalazła się we Wrocławiu. Trenowała siatkówkę, zapowiadała się na dobrą zawodniczkę, ale porzuciła tę dyscyplinę. Studiowała na Politechnice Wrocławskiej, uzyskawszy tytuł inżyniera-elektronika. Następnie Rutkiewicz kontynuowała karierę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Wspinaniem zainteresowała się w latach 50., a w 1962 roku ukończyła kurs taternicki. Podczas wypraw w Tatrach wykazywała wielki talent i determinację.
W 1975 roku była organizatorką i kierowniczką kobiecej wyprawy na Gaszerbrumy. 16 października przeszła do historii jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta w dziejach, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. W lipcu 1985 roku weszła na Nanga Parbat, a niecały rok potem jako pierwsza kobieta i osoba z Polski zapisała na swe konto K2. We wrześniu 1987 roku zdobyła Sziszapangmę, a w 1989 roku Gaszerbrum II. W następnym roku wraz z Ewą Pankiewicz weszła na szczyt Gaszerbruma I. Jesienią 1991 roku samotnie zdobyła Czo Oju oraz Annapurnę. Bez śladu zaginęła w maju 1992 w trakcie ataku szczytowego na Kanczendzongę.
3. Krzysztof Wielicki (a jeśli chcesz przenieść się do świata Himalajów przeczytaj książkę Skalny pielgrzym)
Za młodu zainteresował się harcerstwem. To właśnie wtedy obudziła się jego fascynacja do górskich wspinaczek. Wielicki przeszedł podobną ścieżkę naukową co Rutkiewicz – otrzymał dyplom inżyniera-elektronika na Politechnice Wrocławskiej. W latach 70. zyskiwał doświadczenie i uznanie w środowisku dzięki udanym wyprawom w Dolomity, Kaukaz, Pamir i Hindukusz. Dzięki tym sukcesom w 1980 roku znalazł się w składzie narodowej wyprawy na Mount Everest, która jako pierwsza zdobyła ten szczyt zimą.
W 1984 roku solo zdobył Broad Peak oraz Manaslu. Dwa lata później jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na Kanczendzongę, a także nową drogą zdobył Makalu. Krzysztof był specjalistą od pierwszych zimowych wejść, powtórzył więc ten wyczyn także na Lhotse w 1988 roku. Dwa lata po tym wydarzeniu zaliczył Dhaulagiri, a w 1991 roku Annapurnę. Rok 1993 to dla Wielickiego wejście na szczyt Czo Oju oraz Sziszapangmy. W 1995 roku wszedł na Gaszerbrum I i Gaszerbrum II, a rok potem zdobył K2 i Nanga Parbat. Następnie skoncentrował się na kierowaniu zimowymi wyprawami w Himalajach.
4. Ryszard Pawłowski
Urodzony w Bogatyni Pawłowski ukończył technikum górnicze, a następnie podjął pracę w kopalni węgla kamiennego. Chciał zadbać o swe wykształcenie, zdecydował się więc na rozpoczęcie studiów wieczorowych na Politechnice Śląskiej. Nim zainteresował się wspinaczką górską, działał w środowisku grotołazów. Wespół z Jerzym Kukuczką zszedł na dno Jaskini Wielkiej Śnieżnej, czyli najdłuższej i najgłębszej jaskini w Polsce. Otrzymał ksywkę „Napał”, gdyż wspinał się nawet w najtrudniejszych warunkach.
Pierwszy himalajski sukces odniósł w połowie 1984 roku, kiedy to klasyczną drogą zdobył Broad Peak. Po siedmiu latach przerwy wspiął się na Annapurnę, a dwa lata później wszedł na szczyt Nanga Parbat. W maju 1994 roku po raz pierwszy zdobył Mount Everest. Wyczyn ten powtórzył potem jeszcze czterokrotnie, co jest rekordem Polski. W 1994 roku podjął skuteczną próbę wejścia na Lhotse, a w 1996 roku zdobył K2. Rok potem odhaczył na swej liście Gaszerbrum I oraz Gaszerbrum II, co powtórzył w XXI wieku. W 2000 roku wszedł na Czo Oju, a w roku następnym na Sziszapangmę. We wrześniu 2017 roku, mając 67 lat, Pawłowski zaliczył ostatni wielki sukces, dokonując wejścia na Manaslu.
5. Adam Bielecki
Bielecki pochodzi z Tychów, a wspinaczką zainteresował się już jako nastolatek. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 17 lat, przeszedł do historii jako najmłodszy człowiek, który dokonał wejścia solo w stylu alpejskim na Chan Tegri. Oprócz wspinaczek na najwyższe szczyty na ziemi na swym koncie posiada także wejście na Kilimandżaro, Aconcaguę, Denali, Demawend, Matterhorn czy Mont Blanc. W 2011 roku wraz z Tomaszem Wolfartem i Arturem Hajzerem zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik – Manaslu.
Już rok potem Adam wespół z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I. W lipcu tego samego roku dołożył do swej kolekcji K2. Bielecki najbardziej znany jest ze zdobycia w 2013 roku Broad Peak, co było pierwszym takim wyczynem w zimie. Wyprawa ta zakończyła się śmiercią dwóch jego współtowarzyszy, a wokół całego przedsięwzięcia narosło wiele kontrowersji. Swój piąty i jak na razie ostatni ośmiotysięcznik zdobył w 2018 i był nim Gaszerbrum II.
Najwyższe partie gór to świat pełen wspaniałych widoków i niezapomnianych przeżyć. Jest on także bardzo niebezpieczny. Zajrzyj do sportowej księgarni internetowej labotiga.pl. Znajdziesz tam wiele książek o górach, ale również pozycje dotyczące wielu innych dyscyplin sportowych!
Skomentuj ten wpis Skasuj cytowanie