Tym razem ramach cyklu "Moje ulubione sportowe... książki" poznacie jakie książki sportowe są najważniejsze dla Krzysztofa Baranowskiego. A kim jest Krzysiek? Zobaczcie jak pisze o sobie nasz dzisiejszy gość:
"Założyciel Plebiscytu Sportowa Książka Roku, który jest na rynku od 2013 roku. Recenzent i współprowadzący program „Liga Literacka” na antenie TVP Sport. Na co dzień marny piłkarz, trochę lepszy informatyk, jeszcze lepszy bajkopisarz. Aktualnie pracuję nad książką o historii KS Wieczysta, w której dawno temu grałem… Chociaż to za duże słowo. Byłem :-)"
Poznajcie pięć ulubionych pozycji sportowych założyciela plebiscytu Sportowa Książka Roku!
To pozycja oczywista na tej liście, ale musi się na niej znaleźć. Książka ważna społecznie. Uderzający w tej książce jest sposób narracji, zgoła odmienny od tych, które czytałem do tamtego czasu. Reng kreśli obraz inteligentnego i pełnego wrażliwości człowieka, który swoje uczucia wyraża za pośrednictwem poezji. Pod tym płaszczem kryła się jednak postać walcząca z chorobą.
2. Jeff Benedict, Armen Keteyian - Tiger Woods. Biografia
Książka, która przeszła przez rynek bez większego echa jest jedną z najlepszych biografii sportowców jakie dostaliśmy, moim zdaniem najlepszą w 2018 roku. To kompletna, świetna literacko i merytorycznie pozycja o jednym z tych sportowców, którzy zmienili nie tylko swoją dyscyplinę, ale motywowali całe społeczeństwa.
3. Nikodem Pałasz - Zabójczy tie break
Pałasz przetarł szlaki Tomaszowi Łapińkiemu, wydając kilka lat temu serię ciekawych powieści skryminalo-sportowych. Świetnie zbudowana narracja, wyraziści bohaterowie, naprawdę ciekawa opowieść, zwłaszcza ta trzecia, o której wspominam.
4. Thibaud Leplat - Real Barcelona Wojna światów
Zapytasz pewnie „kolejna książka o Realu/Barcelonie”? Tak samo do niej podchodziłem. Okazało się, że sporo w niej anegdot, o których do tej pory nie wiedziałem. Niesztampowa historia tych dwóch klubów, na pewno lepsza, niż niektóre bardziej znane opowieści o nich.
5. Richard Williams – Wieczny Ayrton Senna
Książka nie tylko dla fanów F1, wyjaśniająca genezę popularności tego kierowcy w ojczyźnie, badająca też po części jego społeczny fenomen. Świetnia napisana, wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Ostatnie fragment o kondukcie pogrzebowym aż ściskają gardło.
Zestawienie przygotował: Krzysztof Baranowski
Skomentuj ten wpis Skasuj cytowanie